Ślad po dawnej granicy ma zostać odciśnięty na jednym z rond

2018.02.21 07:59
Wielkie Księstwo Litewskie może zostać upamiętnione w Białymstoku i to w miejscu nieprzypadkowym, bo w okolicy przez którą niegdyś przebiegała granica między Polską a Litwą.
Ślad po dawnej granicy ma zostać odciśnięty na jednym z rond
Fot: Radek Puśko

Rondo nazwę misi mieć

U zbiegu ul. Skorupskiej, Słonimskiej, Dalekiej i Dobrej, w ramach przebudowy tej pierwszej, jakiś czas temu powstało rondo. Może niezbyt okazałe i niezbyt ładne, jednak jak każdy nowy element wymagający nazwania.

O dziwo, tym razem propozycja imienia koreluje nawet z historią tego miejsca. Z pomysłem wyszedł społecznik Radek Puśko z Instytutu Działań Miejskich, który zaproponował, żeby rondo nosiło nazwę Wielkiego Księstwa Litewskiego, a wiąże się to z tym, że po ulicy Skorupskiej w dawnych czasach biegła granica między Koroną Królestwa Polskiego, a właśnie Wielkim Księstwem.

Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie. W jego uzasadnieniu czytamy:
 
"Białystok jako miasto, przez które przebiegała dawna granica między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego posiada w swym herbie symbol tej przeszłości - Orła w Koronie i Pogoń. Warto, aby kolejnym elementem pamięci o swej historii było rondo z nazwą państwa, które wielokrotnie wspólnie wspólnie z Koroną, czyli Polską stawało w polu do walki w związku z zagrożeniem swego bytu, jak chociażby w 1410 r. pod Grunwaldem."

Księstwo czy Unia?

Argumentacja wydaje się jak najbardziej słuszna, chociaż już pojawiły się głosy odrębne. Stowarzyszenie "Nasze Bojary" zwróciło się do radnych z prośbą, aby to rondo nosiło imię Unii Polsko-Litewskiej. Ich zdaniem ta nazwa lepiej podkreśla historyczność tego miejsca.

Już raz apel "Naszych Bojar", których szefem jest Zbigniew Klimaszewski, wpłynął na decyzję radnych dotyczącą nazwania jednej z białostockich ulic. Zmienili oni zdanie, co do przemianowania jednej z części ul. Stary Rynek, która podzielona jest aż na trzy nieprzystające fragmenty. Radni ostatecznie nie wyrazili zgody, by była tam ulica Nory Ney, o co zabiegały społeczniczki z "Dziew/czyn".

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1423 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39