Spotkanie artystyczno–historyczne. Muzeum w Tykocinie – Dom Talmudyczny

dodane dnia: 2018-01-12 przez: cmg04
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-01-21
Spotkanie artystyczno-historyczne „Wokół króla Dawida” z cyklu Salon Bujnowskiego 21.01.2018 r. godz. 13.15
Dom Talmudyczny, ul. Kozia 2


Program spotkania:

Biblijne dzieje króla Dawida – wykład dr Joanny Auron-Górskiej

dr Joanna Auron-Górska - absolwentka Centrum Badań nad Relacjami Chrześcijańsko-Żydowskimi w Cambridge ( Wielka Brytania), kulturoznawca i tłumaczka, autorka licznych publikacji.

Biblijny król Dawid, jest według tradycji autorem wielu utworów, m.in. w Księdze Psalmów i ojcem króla Salomona. Przeniósł stolicę do Jerozolimy, czyniąc z miasta centrum religijne i polityczne, umocnił organizację państwa i utrzymywał stałą armię, dzięki czemu królestwo Izraela stało się potęgą.

Prospekt organowy zwieńczony rzeźbą króla Dawida w kościele św. Trójcy w Tykocinie – wykład organisty kościoła parafialnego Rafała Orzołka

Rafał Orzołek – organista kościoła Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, ukończył Instytut Organistowski w Łomży. Teolog, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie student 4 roku Instytutu Muzyki Kościelnej.

Organy w kościele w Tykocinie zostały zbudowane za czasów Jana Klemensa Branickiego w latach 1760-1761. Na budowę hetman ofiarował 6 tysięcy ówczesnych złotych. Prospekt organowy tworzy zespół architektoniczny pięciu dwukondygnacyjnych wież piszczałkowych. Zwieńczenie organów przedstawia niebiańską orkiestrę w kompozycji, której znajduje się rzeźba króla Dawida grającego na harfie oraz towarzyszących mu aniołów z fanfarami i fletami.
Jednym z autorów prospektu był słynny rzeźbiarz Jan Chryzostom Redler.

Najsłynniejsze przedstawienia króla Dawida w europejskiej rzeźbie i malarstwie - wykład st. kustosz Joanny Tomalskiej-Więcek

Joanny Tomalskiej-Więcek - historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, kustosz Muzeum Podlaskiego, autorka wielu wystaw i publikacji poświęconych kulturze Podlasia. Wieloletni współpracownik Rozgłośni Polskiego Radia w Białymstoku.

Dokonania polityczne i artystyczne sprawiły, że król Dawid należy do najczęściej wyobrażanych w sztuce postaci Starego Testamentu: jest przedstawiany, jako prorok, król-śpiewak w koronie, z harfą lub cytrą, wojownik i pasterz. Najstarsze wizerunki, malowidła w synagodze w Dura Europos, pochodzą z III w. W wielu kościołach król Dawid, jako patron muzyki, jest przedstawiony na prospektach organowych, np. w kościele Bernardynów w Leżajsku, w katedrze w Oliwie, a także w tykocińskim kościele św. Trójcy. Treścią prezentacji będzie przedstawienie ważnych, znanych i mniej znanych wizerunków króla Dawida w sztuce Europy i Polski.

Recytacja psalmów Dawida – Dariusz Szada-Borzyszkowski przy akompaniamencie Rafała Orzołka

Dariusz Szada-Borzyszkowski - tłumacz, reżyser o bogatym dorobku artystycznym. Absolwent Akademii Teatru, Muzyki i Filmu w Sant Petersburgu. Wieloletni redaktor Telewizji Polskiej.
Miejsce imprezy

1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39