Sukces Politechniki Białostockiej w Norymberdze. Studenci zdobyli złoty medal

2018.11.07 17:21
Bioniczna proteza ręki została doceniona. Przyznano jej złoty medal na 70. Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018" w Norymberdze w Niemczech.
Sukces Politechniki Białostockiej w Norymberdze. Studenci zdobyli złoty medal
Fot: Politechnika Białostocka

Mamy zdolnych studentów w naszym mieście

Zespół MindHand, który składa się z doktoranta i studentów wydziałów mechanicznego, informatyki oraz architektury Politechniki Białostockie - Sławomira Grycuka, Pawła Antoniuka, Adama Kozłowskiego, Łukasza Boguszewskiego i Eweliny Antoniuk - został doceniony podczas targów w Norymberdze.

Zaprezentowana przez białostoczan konstrukcja bionicznej protezy ręki, która wykorzystuje nowoczesne technologie oraz autorskie rozwiązania, spotkała się z uznaniem tamtejszej komisji. Do chwili obecnej zespołowi udało się opracować już funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D.

- Wynalazek budził wyjątkowo duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi. Mogli oni zobaczyć na żywo możliwości protezy MindHand i sterować protezą przy użyciu specjalnej opaski na rękę - relacjonuje po powrocie z Norymbergi Paweł Antoniuk.

Młodzi konstruktorzy podkreślają, że wśród odwiedzających stoisko były również osoby niepełnosprawne oraz takie, które mają niepełnosprawnych członków rodziny i szukają tego typu rozwiązań, jakie oferuje ich wynalazek. Padały nawet pytania odnośnie tego, kiedy bioniczna proteza ręki trafi do sprzedaży.

- Bioniczna proteza ręki jest sterowana sygnałami EMG pochodzącymi z mięśni. Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji zawarty w protezie. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia, z którego pochodził sygnał. Projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii, korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów - opowiada dr hab. inż Jarosław Sidun, opiekun zespołu.

Na targach było mnóstwo różnych wynalazków

Wynalazcy zwracają uwagę na ogromne zróżnicowanie prezentowanych w Norymberdze projektów: od kosmetyków i żywności po silniki samochodów. Tym bardziej cieszy ich to, że konstrukcja zwróciła uwagę i spodobała się oceniającym. W tym roku w Norymberdze odwiedzający targi mogli zobaczyć około 800 wynalazków prezentowanych przez wystawców z 30 krajów.

Projekt MindHand znalazł się w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017. Został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017, zajmując pierwsze miejsce.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39