Sukces w Pekinie. Mamy trzy medale

2018.08.14 15:01
Roboty stworzone na Politechnice Białostockiej doskonale wypadły podczas Sumo Masters w Pekinie. Urządzenia i ich konstruktorzy wrócili z medalami.
Fot: Politechnika Białostocka
Białostockie roboty zdobyły 3 medale w Pekinie

Od 10 do 12 sierpnia drużyna SumoMasters z Politechniki Białostockiej walczyła w Pekinie w Robotchallange 2018. Do konkursu zgłosiło się niemalże 2300 uczestników. Białostocką uczelnię reprezentowali: Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Paulina Łapińska, Piotr Puławski i ich opiekun dr inż. Rafał Grądzki.

W kategorii Mega Sumo wzięły udział 4 roboty z politechniki. Wszystkie zasługują na uznanie, bowiem każdy z nich wyszedł z fazy grupowej i awansował do półfinału. Robot Javelin wywalczył nawet 2. miejsce, przegrywając jedynie z argentyńskim rywalem.

Z kolei w zmaganiach Mini Sumo udział wzięły 2 tutejsze konstrukcje. Hellfire2 wygrał wszystkie pojedynki pewnie awansując z 1. miejsca do fazy finałowej. Przegrał jedynie z meksykańskim robotem i również zdobył srebro.

Także w Nano Sumo urządzenie z PB znalazło się na środku podium, tuż za robotem z Łotwy.

- Zawody w Pekinie co roku gromadzą coraz większą liczbę uczestników z różnych państw świata. W tym roku udział wzięło około 1500 robotów z 30 krajów. Dzięki takiej frekwencji i udziałowi tylu państw, zawody w Chinach są drugimi najważniejszymi zawodami robotów sumo na świecie. Jestem bardzo zadowolony z postawy i wyników drużyny oraz tego, że swoimi konstrukcjami potrafi ona skutecznie walczyć już nie tylko w kategorii Mega Sumo, ale w Mini i Nano Sumo - mówi opiekun zespołu Rafał Grądzki.