Superbohaterka. Początek

dodane dnia: 2014-09-12 przez: dorotaj
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Superbohaterka. Początek
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-09-18
Zapraszamy na spektakl interdyscyplinarny pt.: „Superbohaterka. Początek”.

Twórcy:
Reżyseria: Agata Dyczko
Scenariusz: Dominika Kimaty, Agata Dyczko
Występują: Dominika Kimaty, Julia Dondziło, Griot Groove
Muzyka (na żywo): Griot Groove (Wikson Szczygieł, Witalis Popow)
Produkcja i koordynacja: Anastazja Popławska (Creative Flow)
Choreografia: Ewa Hubar
Kostiumy: Paweł Androsiuk
Scenografia: Karolina Maksimowicz
Wizualizacje: Joanna Sitko, Maria Kraśnicka
Tekst pieśni: Izabela Bocienko

Scenariusz powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Fundusz Promocji Twórczości) oraz stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wejściówki w cenie 20 zł należy rezerwować pod adresem email: creativeflow.wow@gmail.com lub telefonicznie w godz. 15.00-19.00 pod nr Tel. 535 555 900.
Godzina: 19.00

O projekcie
„Superbohaterka. Początek” to historia narodzin Superbohatera. Pełna emocji i zaskakujących zwrotów akcji, opowieść o niezwykłej transformacji. Wspólnie z bohaterką przemierzamy drogę przemiany od zwykłego człowieka do obdarzonej nadludzkimi mocami wyjątkowej jednostki. Bohaterka stawia czoła wyzwaniom, pokonuje wrogów i wystawia swe ciało na próbę. Stajemy się obserwatorami tych zmagań, świadkami procesu odkrywania i rozwijania swojego potencjału - twórczego i osobowościowego. Na naszych oczach rodzi się superbohater, rodzi się mit. Pod historią jednostki, która się wyzwala kryje się prosta historia zwykłego człowieka - wieloznaczna opowieść o relacjach, w których ktoś jest od kogoś zależny, o próbie uwolnienia z uwikłania, o narzędziach władzy, o dążeniu do doskonałości, tęsknocie za marzeniami. Obserwujemy bilans zysków i strat – kosztów, jakie musi ponieść człowiek, aby stać się Superbohaterem. Stajemy się świadkiem momentu przejścia, pasma porażek składających się na sukces, przeszkód, takich jak: nieśmiałość, delikatność, czas. Równolegle rozgrywa się historia kariery i historia relacji opartej nie tyle na bliskości, co na skazaniu na siebie. Superbohaterka to też symbol wiary w ludzkie możliwości – mimo, iż powielamy i powtarzamy mechanizm stawiania sobie celów, walczenia o nie, podejmowania trudów drogi, na której musimy z czegoś zrezygnować - w rezultacie możemy powiedzieć sobie: bywało różnie, ale jestem i to jest dopiero początek.
Forma spektaklu będzie nawiązywać do różnych estetyk m.in. komiksu czy telewizyjnego show. W przedstawieniu znajdą się m.in. elementy teatru tańca, tańca improwizacji, muzycznego performensu/ live actu, a także projekcje video i animacje. Widowisku towarzyszyć będzie energetyzująca muzyka rodem z filmów akcji grana na żywo, co jest niewątpliwie jego atutem.
Spektakl jest wyjątkowy, ponieważ stawia na spędzenie czasu razem z widzem, a to oznacza, że nie jest tylko występem, lecz zaproszeniem do świata, który trwa, który dzieje się tu i teraz. W którym zdarzają się momenty łzawe, efektowne, przyjemne i dynamiczne. W którym widz jest uczestnikiem wydarzeń, a nie obserwatorem i bawi się świetnie.

Wizualizacje, taniec, śpiew, kontakt improwizacja, energiczna muzyka grana na żywo – te wszystkie elementy spektaklu są nam (twórcom) potrzebne, aby zbudować wspólnie planetę, która potrafi zaskakiwać swoimi kolorami, zwyczajami, krajobrazami. Historia Superbohaterki, choć jest opowieścią o transformacji jednostki, która zmienia się, przechodzi pewną drogę i wystawia na próbę swe ciało- nie jest psychologiczną dramą, ponieważ na tej planecie jest humor, klimat science fiction, muzyka, ruch, energia, zabawa. Spektakl jako całość z jednej strony jest „kosmiczny”, ale pod tym wszystkim, co go buduje są też ludzkie przygody i pragnienia.
Każdy kraj, grupa, społeczność ma swojego Superbohatera. Kim jest nasz rodzimy Superbohater? Pewne jest, że narodzi się w Białymstoku 18 września 2014 roku, na Małej Scenie Białostockiego Teatru Lalek. Będzie dużo humoru, trochę absurdu, ale też kilka łzawych momentów.
Nad spektaklem pracuje kolektyw twórczy składający się z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. Muzyką zajmuje się duo producenckie Griot Groove: Wikson Szczygieł i Witalis Popow. Za ruch sceniczny odpowiada Ewa Hubar-choreografka i Julia Dondziło - tancerka. Wideo i wizualizacje tworzą Joanna Sitko i Maria Kraśnicka. Kostiumy projektuje Paweł Androsiuk, scenografię- Karolina Maksimowicz. Za tekst pieśni odpowiada Izabela Bocienko. Nad produkcją i koordynacją projektu czuwa Anastazja Popławska (Creative Flow). Całość reżyseruje Agata Dyczko. W spektaklu występują: Dominika Kimaty, Julia Dondziło, Griot Groove. Połączenie tylu mediów i wielu środków wyrazu sprzyja tworzeniu zupełnie nowego języka wypowiedzi. Dlatego projekt ma szansę stać się czymś nowym, świeżym i zaskakującym na białostockiej scenie teatralnej.

Dominika Klimaty
Inicjatorka projektu. Aktorka, absolwentka PWST w Krakowie. Młoda mama półtorarocznej Idri. Mieszka i pracuje w Białymstoku i w Warszawie.
Zadebiutowała w teatrze Anny Augustynowicz - rolą Monique w spektaklu „Getsemani”, za którą dostała wyróżnienie na prestiżowym Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Tam została zauważona przez ówczesnego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zaproszona do udziału w festiwalu w roli prowadzącej. Wraz z Maciejem Orłosiem otworzyła 35 FPFF w Gdyni.
Niedługo potem wygrała casting na rolę spontanicznej Jamajki w serialu „Barwy szczęścia”. Jako serialowa Sara, zyskała spore grono fanów, których urzekła swoją naturalnością i pozytywną dawką energii.
Chęć bycia niezależną - od dzwoniących lub milczących telefonów z propozycjami pracy -zmotywowała ją do założenia Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Supernova”.
Pierwszym niezależnym projektem, który zrealizowała był spektakl „Iluzje” na podstawie sztuki Iwana Wyrypajewa. Wtedy też pierwszy raz zorganizowała „casting na reżysera”. Wspólnie z koleżanką- aktorką Joanną Zubrycką odbyła spotkania z kilkoma reżyserami młodego pokolenia, którzy mieli zostać późniejszymi współtwórcami „Iluzji”. Spektakl ostatecznie wyreżyserował Sebastian Buttny, a jego premiera odbyła się w kultowym miejscu na mapie Białegostoku – w kawiarni „Elida”, która niegdyś była częstym miejscem zabaw i spotkań lokalnej młodzieży, tej starszej również.
Jest niespokojnym duchem, krytyczna i wymagająca wobec sobie, a jednocześnie wciąż poszukująca nowych dróg wyrazu i artystycznej wypowiedzi. Uczestniczy w wielu warsztatach: od pieśni archaicznych, przez teatr fizyczny po taniec eksperymentalny czy acrojogę.
Superbohaterka. Początek” to jej pierwszy, autorski projekt. Zrodził się z silnej potrzeby zamanifestowania swojego potencjału twórczego. Ten projekt to artystyczne wyzwanie, ale też osobisty cel i realizacja marzenia… o muzycznym debiucie scenicznym.
W spektaklu usłyszymy ją śpiewającą premierowe utwory do autorskiej muzyki Griot Groove.

Strona internetowa projektu:
- Facebook
- Wspieram Kulturę

Premiera
17.09.2014 godz. 17.00 pokaz zamknięty
18.09.2014 godz. 19.00 premiera

Partnerzy projektu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Białostocki Teatr Lalek
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Kalinowskiego 1
15-875 Białystok

1165 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39