"Światełko znów musi zapłonąć". KOD po raz kolejny w obronie sądów

2018.06.11 10:24
W poniedziałek, w całej Polsce odbędą się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji, w obronie polskiego sądownictwa.
"Światełko znów musi zapłonąć". KOD po raz kolejny w obronie sądów
Fot: MN
Łańcuchy światła ustawiane ze zniczy, to symboliczny element protestów w obronie sądownictwa

W najbliższą środę (13.06) w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata nt. praworządności i wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W najbliższym czasie ma zostać także podjęta przez Komisję Europejską decyzja, czy zaskarży ona do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym, która według wielu opinii jest sprzeczna ze standardami państwa prawa.

Komitet Obrony Demokracji zamierza przypomnieć europejskim gremiom, że w ocenie wielu Polaków, to co obecnie dzieje się z polskim systemem sprawiedliwości, jest niedopuszczalne. W poniedziałek (11.06) zamierzają zorganizować kolejne manifestacje w obronie sądów w całej Polsce.

"Już w poniedziałek cała Polska da sygnał, że praworządność u nas staje się pustym słowem, a wymiar sprawiedliwości podporządkowany zostaje właśnie jednej partii. Europo potrzebujemy Cię właśnie teraz, tak jak nigdy wcześniej. Zapraszamy wszystkich, którym los naszej ojczyzny nie jest obojętny, na demonstrację przed Sądy w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa" - zapowiadają akcję działacze KOD.

Odbędzie się ona także w Białymstoku, tradycyjnie pod Sądem Okręgowym przy ul. Skłodowskiej 1. Początek o godz. 19.00.

"Światełko dla sądów musi zapłonąć" - zachęcają organizatorzy, przypominając łańcuchy światła tworzone w ramach zeszłorocznych protestów przeciwko zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych. Przypomnijmy, że wówczas po fali protestów, prezydent Andrzej Duda zawetował 2 z 3 wspomnianych ustaw - o KRS i SN. Później jednak sam przedstawił projekty, które po poprawkach partii rządzącej w parlamencie zostały przyjęte.

Jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, nad którą będzie się pochylać Komisja Europejska, największe kontrowersje wzbudza możliwość wniesienia tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki z ostatnich 20 lat. Istnieje więc ryzyko, że wiele zamkniętych już dawno spraw może zostać otwartych na nowo. Inne ze zmian to odrębna izba dyscyplinarna dla prawników, ławnicy w składach orzekających (będzie ich wybierać Senat) oraz odesłanie w stan spoczynku sędziów po 65 roku życia, gdy do tej pory było to lat 70.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1340 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39