Światowy Dzień Walki z Rakiem: "12 sposobów na zdrowie"

2018.02.04 08:26
W niedzielę (4.01) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobry moment, żeby przypomnieć sobie, jak ważna - w zapobieganiu chorobom nowotworowym - jest profilaktyka.
Światowy Dzień Walki z Rakiem: "12 sposobów na zdrowie"
Fot: pixabay.com

Po pierwsze profilaktyka

Lekarze wskazują, że głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. To badania profilaktyczne dają pacjentom szanse na wyleczenie. Warto o tym pamiętać, szczególnie dziś, ponieważ to 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Co możemy zrobić dla naszego zdrowia?

Jednocześnie przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ten sposób można uniknąć nawet 50% przypadków wszystkich nowotworów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod tytułem "Europejski Kodeks Walki z Rakiem". Na podstawie 12 zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie".

Reguła, która znalazła się na pierwszym miejscu brzmi: "Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci". I tu ważne jest także stworzenie w domu środowiska wolnego od dymu tytoniowego. Z powodu wymuszonego biernego palenia - każdego roku - w Polsce umiera ok. 2 tys. osób, które same nigdy nie paliły.

Kolejna sprawa to utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Trzeba być każdego dnia aktywnym fizycznie. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie czasu spędzanego na siedząco. Regularne ćwiczenia chronią in. przed rakiem jelita grubego, piersi i błony śluzowej macicy.

Żywienie i czynniki zewnętrzne. Na co powinno się zwracać uwagę?

Pamiętajmy też, że warto jeść dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Natomiast - z drugiej strony - dobrze jest unikać słodzonych napojów, przetworzonego mięsa i żywności z dużą ilością soli. Zaś, jeżeli pijemy alkohol dowolnego rodzaju, ograniczmy jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. Picie każdej, nawet niewielkiej ilości alkoholu, zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Ponadto trzeba unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chrońmy się przed słońcem, używajmy produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystajmy z solarium.

Poza tym lekarze podpowiadają, że należy chronić się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy, szczególnie kiedy np. mamy kontakt z chromem, niklem czy arsenem.

Dowiedzmy się również czy w domu jesteśmy narażeni na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu, co przyczynia się do rozwoju raka. Radon to radioaktywny gaz szlachetny występujący w skorupie ziemskiej, jego wysokie stężenie przyczynia się do rozwoju raka płuca. Zaleca się więc regularne wietrzenie pomieszczeń.

Karmienie piersią jest ważne

Nie każda kobieta ma także świadomość, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Natomiast hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, trzeba więc ograniczyć jej stosowanie. 

Zadbajmy też o to, aby dzieci były zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).

Natomiast ostatnia, ale również ważna, sprawa to branie udziału w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi i raka szyjki macicy.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1405 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39