Światowy Dzień Walki z Rakiem. Bezpłatne badania płuc

2021.02.04 08:06
Rak płuca jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Na początku nie daje żadnych dolegliwości, dlatego warto wykonać badanie NDTK, które pomaga wcześniej wykryć to schorzenie.
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Bezpłatne badania płuc
Fot: pixabay.com

4 lutego obchodzimy ustanowiony w 2000 r. Światowy Dzień Walki z Rakiem. I dlatego Białostockie Centrum Onkologii zachęca mieszkańców województwa podlaskiego i lubelskiego do wykonywania badania niskodawkową tomografią komputerową (NDTK), które pomaga wykryć raka płuc, kiedy nie daje on jeszcze żadnych objawów klinicznych. Dotychczas z tej możliwości skorzystało ponad 100 osób. Wciąż są wolne miejsca.

- Rak płuca jest takim nowotworem, który, we wczesnych stadiach swojego rozwoju, nie daje zazwyczaj żadnych dolegliwości, stąd rozwija się w sposób niemy. Dolegliwości w postaci kaszlu, w postaci bólu w klatce piersiowej, w postaci duszności, w postaci nawracających zapaleń płuc i oskrzeli, w postaci chrypki pojawiają się w późnym okresie rozwoju nowotworu – wymienia prof. dr hab. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii w BCO.

Osoby, które chcą wykonać NDTK, muszą odbyć wizytę kwalifikacyjną, którą przeprowadza przeszkolony do tego celu personel. Na taką wizytę umawiać można się pod numerem tel. 603 241 247.

Po badaniu jego wynik zostanie omówiony z pulmonologiem, onkologiem lub torakochirurgiem. Do tego u każdej osoby badanie NDTK będzie wykonane dwukrotnie (powtórzone po 12 miesiącach), lub nawet trzykrotnie, jeżeli lekarz specjalista zadecyduje o konieczności powtórzenia badania np. za 3 lub 6 miesięcy.

Zainteresowane osoby powinny spełniać poniższe kryteria:

- osoby w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat,
- osoby w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
- indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca (lung cancer survivior), w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
- historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

835 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39