Święto Wolności. Na Rynku Kościuszki pokrojono rocznicowy tort [ZDJĘCIA]

2014.06.04 00:00
Żaneta Zińczuk, białostoczanka, która urodziła się dokładnie 25 lat temu, pokroiła biało-czerwony tort. Wieczorem tysiące mieszkańców przyszło zaś na koncert Raz Dwa Trzy. Tak Białystok obchodził 25. rocznicę wyborów kontraktowych, które "zakończyły w Polsce komunizm".
Święto Wolności. Na Rynku Kościuszki pokrojono rocznicowy tort [ZDJĘCIA]
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Tort na urodziny wolności

W południe uczniowie szkół średnich, ale także przechodzący przez centrum białostoczanie i mieszkańcy, którzy specjalnie - mimo padającego deszczu - przyszli na Rynek Kościuszki wzięli udział w rozpoczęciu obchodów rocznicy 4 czerwca.

- Prawie każdy z nas, kto ma określony wiek, pamięta co robił 25 lat temu, a więc to był ważny dzień w naszym życiu, ważny dzień w naszej historii. Wtedy Polacy zadecydowali o swojej przyszłości, mimo że wybory nie były w pełni demokratyczne. Polacy pokazali jakiej Polski, jakiej przyszłości chcą dla siebie i swoich dzieci - mówił zapraszając do wspólnych obchodów Święta Wolności prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jak oceniał włodarz miasta, "te 25 lat, mimo wielu naszych narzekań, utyskiwań i problemów, które nie ominęły żadnego z nas, był to czas szczególny".
- Teraz kiedy patrzymy na sąsiednią Ukrainę mówimy, że ten czas w większości zmarnowali i dzieją się tam rzeczy, o których wolelibyśmy nie słyszeć. A Polska osiągnęła bardzo ważną pozycję w Europie i na świecie - dodawał.

- Każdy z dorosłych mieszkańców naszego regionu może sobie przypomnieć, jak wyglądała Polska przed 25 laty, jak wyglądał nasz region, jak wyglądał Białystok i porównać, jak się nasza rzeczywistość zmieniła - mówił z kolei marszałek województwa Jarosław Dworzański. - Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że za tę wolność zabralibyśmy się dużo wcześniej, gdybyśmy wiedzieli, że takie będą jej efekty.

Marszałek razem z prezydentem Białegostoku oraz rówieśniczką wolności - białostoczanką Żanetą Zińczuk, która urodziła się dokładnie 4 czerwca 1989 r. podzielili rocznicowy tort. Ciasto rozdzielono pomiędzy mieszkańców.

Wystawy i nagrody

Na Rynku Kościuszki otwarto dwie plenerowe wystawy "Wybory do wolności" oraz "Podlaskie 25 lat wolności". Nieopodal archiwum stanęła też urna, na której mieszkańcy wypisywali swoje wspomnienia z 4 czerwca 1989 r.

W ciągu dnia pamiątkowe statuetki i podziękowania wojewoda podlaski wręczył przedstawicielom działających w 1989 r. Komitetów Obywatelskich ziem: białostockiej, suwalskiej i łomżyńskiej. Marszałek odznaczył zaś 9 osób Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego za działalność na rzecz suwerennej i niepodległej Polski i zaangażowanie w ruch "Solidarność".

Raz Dwa Trzy i nie tylko

Zwieńczeniem radosnych obchodów był koncert zespołu Raz Dwa Trzy. Po mokrym i ponurym dniu, wypogodziło się, co zachęciło do przyjścia na Rynek Kościuszki. Wieczorem przewinęło się przez niego tysiące osób. Słuchano największych przebojów legendy polskiego rocka, m.in. "Jutro możemy być szczęśliwi", "Nikt nikogo (i tak warto żyć)".

Podczas koncertu artyści nawiązywali do idei Święta Wolności:
- Gdybyśmy teraz byli, powiedzmy w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, nie łatwo byłoby zrobić taki koncert - mówił wokalista kapeli Adam Nowak i pół żartem-pół serio wyliczał ile trzeba byłoby uzyskać pozwoleń, przez ilu cenzorów musiały przejść teksty piosenek, w których próbowano by doszukiwać się treści nieprzychylnych dla pierwszego sekretarza czy ustroju.

Oprócz koncertu Raz Dwa Trzy na placu miejskim było też miejsce do zabawy. Zorganizowano np. pola do unihokeja czy piłki. Mnóstwo osób oglądało wyczyny parkour-owców i popisy na bmx-ach. Można było również spróbować dań z kuchni świata przygotowanych przez zagranicznych studentów. Akcji towarzyszyła muzyka elektroniczna.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1121 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39