Ten festiwal jest ważny dla białostoczan. "Zachor" odbędzie się jedenasty raz

2018.06.14 17:25
Z programem różnorodnym, jak sam Białystok, startuje w najbliższą sobotę (16.05) XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej - "Zachor".
Ten festiwal jest ważny dla białostoczan. "Zachor" odbędzie się jedenasty raz
Fot: MN

Już w najbliższy weekend w Białymstoku rozpocznie się XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor – kolor i dźwięk", organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Gimna Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

- Dla białostoczan ten festiwal jest bardzo ważny, a to dlatego że wspominamy podczas niego sławnych białostoczan, którzy odeszli i dlatego „Zachor” - „Wspominamy”. Mieszkańcy tłumnie tu przychodzą, żeby posłuchać żydowskiej muzyki, nauczyć się żydowskich tańców, spróbować koszernego jedzenia, gdzie w innych okolicznościach byłoby to nie do zrobienia – mówi Lucy Lisowska, organizatorka festiwalu.

- Wpisujemy się tym festiwalem w wielokulturową tradycję naszego miasta i regionu. W gruncie rzeczy, wielu mieszkańców nie wie, że przed wojną nasze miasto było zamieszkiwane w większości przez Żydów. Wydaje nam się przypomnienie o tym, zwłaszcza teraz, gdzie budzą się złe demony. Mówiąc o tej przeszłości staramy się pokazać najświetniejszych mieszkańców Białegostoku, którzy w tej przestrzeni żyli, pracowali i potem sławili Białystok – dodaje dr Barbara Olech.

Bohaterem XI edycji festiwalu będzie Samuel Pisar, urodzony w Białymstoku prawnik, który podczas wojny przeszedł przez białostockie getto, a także obozy w Majdanku, Auschwitz oraz Dachau. W czasie kariery zawodowej pełnił m.in. funkcję stanowisko doradcy generalnego UNESCO, był w komisji doradczej prezydenta Johna Kennedy'ego, a za swoje działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych w krajach Europy Wschodniej i Chin. Za swoją działalność był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W tym roku rada miasta nadał jednej z białostockich ulic imię Samuela Pisara.

Podczas festiwalu zorganizowana zostanie wycieczka śladami Samuela Pisara, którą poprowadzi Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor Galerii Sleńdzinskich (18.06, o godz. 16.00).

- To będzie taka wycieczka trochę nostalgiczna, a dla białostoczan będzie to okazja do poznania miejsc o których do tej pory nie będą mieli okazji – zapowiada dr Olech.

Cały festiwal zaczyna się jednak w sobotę (16.06, godz. 20.15) od spektaklu Miriam, który odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek, po nim natomiast dojdzie do tradycyjnego pożegnania Szabatu.Główna część imprezy odbędzie się jednak w niedzielę na Rynku Kościuszki, gdzie od 15 do 22 będą odbywać się koncerty oraz warsztaty połączone z degustacją koszernych potrwa, a także konkurs plastyczny dla dzieci.

- Jak co roku mamy w swoim programie bogatą i zróżnicowaną ofertę. Zaskakujący dla wielu mieszkańców może być fakt, że od wielu lat mamy recitale organowe, które przecież odbywają się w przestrzeni kościoła. Pokazujemy tym, że prawdziwy dialog jest możliwy i łączy, i że każdy mądry, myślący człowiek szuka tego co najważniejsze w przestrzeni ducha i przestrzeni sacrum – zachęca dr Barbara Olech.

Wspomniany koncert organowy odbędzie się w niedzielę o godz. 19.00 w Kościele św. Rocha, a udział w nim weźmie znakomity holenderski organista Matteo Imbruno, a także pochodzący z Białegostoku Marek Kulikowski

- Bardzo chętnie uczestniczę w tym festiwalu. Bardzo długo zastanawialiśmy się w jaki sposób połączyć Festiwal Kultury Żydowskiej i koncert organowy. Z pozoru wydaje się, że te dwie materie mogą do siebie nie pasować. Jednak także w synagogach były budowane organy, głównie w synagogach reformowanych – opowiada Marek Kulikowski. - My staramy się grać muzykę należącą do kręgu muzyki poważnej i dotykać takich kompozytorów jak Felix Mendelssohn czy Peter Eben. Byli to kompozytorzy, którzy kojarzeni się z muzyką organową nurtu liturgicznego, ale oni byli z pochodzenia Żydami.

Przed wydarzeniami na Rynku odbędzie się natomiast wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej, po którym oprowadzać będzie prof. Heidi Szpek-Idźkowski, który na co dzień wykłada na Central Washington University.

Festiwal będzie trwał do wtorku, 19 czerwca. Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny. Bezpłatne wejściówki obowiązują na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 14 czerwca 2018 r) oraz na koncert galowy w kinie Forum, który zaplanowany jest na wtorek (tutaj wejściówki można odbierać się w kasie Kina).

Pełen program festiwalu: XI Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk”.

BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1414 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39