Terapia cranio-sakralna. O co tu chodzi?

2019.01.22 13:14
Pomaga przy migrenach, bólach kręgosłupa, nadpobudliwości czy w przypadku problemów ze snem. Ogólnie terapia cranio-sakralna ma bardzo szerokie zastosowanie. Z drugiej strony wiele osób jeszcze o niej nie słyszało. Warto zmienić ten stan rzeczy.
Terapia cranio-sakralna. O co tu chodzi?
Fot: pixabay.com

Jak to wygląda?

Terapia cranio-sakralna, zwana też czaszkowo-krzyżową, jest, mimo że funkcjonuje od lat 70. XX wieku, w Polsce ciągle mało znana. Na czym polega?

- Terapeuta pracuje z pacjentem w sposób nieinwazyjny, stosując delikatny nacisk o sile zaledwie 5 gramów na tkanki. Uciskając, oddziałuje na układ cranio-sakralny, na który składają się struktury wspierające i chroniące mózg oraz rdzeń kręgowy, czyli fundament naszego ciała. Przez system ten przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy - wyjaśnia Anna Owczarczuk-Stanirska, fizjoterapeuta z Ośrodka Rehabilitacji Armedis w Białymstoku.

Sprawdzane są określone miejsca, tzw. stacje nasłuchu, gdzie fizjoterapeuta dotykiem wyczuwa, jak pracuje układ cranio-sakralny (cranio znaczy czaszka, sakra – kość krzyżowa). Specjalista wykonuje skan pacjenta i często od razu zauważa problem. Wymaga to od prowadzącego zabieg dużego profesjonalizmu, musi on bowiem wychwycić nawet najsubtelniejsze sygnały, jakie wysyła ciało pacjenta, np. mikrodrgania tkanki, zmiany ciepła poszczególnych partii ciała. Niekoniecznie kluczowe są miejsca, gdzie doszło do mechanicznego uszkodzenia. Źródłem bólu bywają często stres czy zablokowane emocje, skumulowane w obrębie danego narządu.

Dla kogo?

- Wiele kobiet, które urodziły dziecko przez cięcie cesarskie, a nie były na to przygotowane i nie miały w sobie zgody na taką operację, szczególnie jeśli poród był trudny, traumatyzujący, czuje, że ucisk w miejscu blizny niweluje zgromadzone tam negatywne emocje. Przez pamięć tkankową możemy wrócić do tego momentu i do miejsca, w którym skumulował się stres. Pracujemy z fizyczną strukturą. Poprawiamy w ten sposób przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, ale terapia może, za zgodą pacjenta, prowadzić też do somatoemocjonalnego uwolnienia - wskazuje Anna Owczarczuk-Stanirska.

Terapia cranio-sakralna sprawdzi się również w przypadku takich dolegliwościami jak: migreny, bóle kręgosłupa, zespół jelita drażliwego, nadpobudliwość czy problemy ze snem. To metoda, która wycisza układ nerwowy, niweluje napięcia, harmonizuje. Bardzo wycisza nadpobudliwe, płaczące noworodki, które mają problemy np. z refluksem czy spaniem. Wspomaga też pracę z dziećmi z autyzmem, sprawdza się w rehabilitacji wad postawy oraz w przypadku urazów spowodowanych wypadkami. Jedynym przeciwwskazaniem do tej terapii są ciężkie choroby psychiczne.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

775 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39