Dom

Termoizolacja domu - zimą cieplej, latem chłodniej, a przez cały rok niższe rachunki

2016.05.18 09:52
Nikt nie lubi, gdy w jego domu panuje wszechobecne zimno oraz wilgoć. Warunki takie pasują do lochu, nie zaś do miejsca, w którym mieszkają rodziny z dziećmi.
Termoizolacja domu - zimą cieplej, latem chłodniej, a przez cały rok niższe rachunki

Jeśli zależy nam na poprawie klimatu oraz panującego w pomieszczeniach komfortu cieplnego, warto pomyśleć o dociepleniu budynku. Nie tylko ułatwi to ogrzewanie wnętrza, ale również przełoży się na wymierne oszczędności związane z wydatkami na energię.

Walka ze stratami ciepła

Głównymi winowajcami strat cieplnych są kolejno: ściany zewnętrzne, piwnica, dach oraz stropy – ucieka przez nie od 20 do nawet 50% ciepła. Bezpośrednio przekłada się to na koszty, które w sezonie grzewczym nierzadko potrafią wzrosnąć nawet o 40%. W przypadku dużych powierzchni są to często niemałe pieniądze, dlatego domownicy zaczynają rozglądać się za sposobami na oszczędzanie.

Rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością, jest zabieg termoizolacji ścian zewnętrznych. Metoda ta znacząco podnosi komfort cieplny podczas zimowych miesięcy, zaś latem zapewnia w mieszkaniu przyjemny chłód.

Niezbędne materiały

Najpopularniejsze systemy ociepleniowe wykorzystują dwa rodzaje materiałów – styropian oraz wełnę mineralną. Mimo iż różnią się między sobą właściwościami, gwarantują podobną izolacyjność cieplną. Niepalna i – w odróżnieniu od styropianu – paroprzepuszczalna wełna mineralna sprawdza się zarówno w przypadku domków jednorodzinnych, jak i wysokich bloków mieszkalnych. Styropian jest z kolei lżejszy i łatwiejszy w obróbce, a przy tym tańszy od wełny mineralnej.

Podsumowując, oba materiały mają swoje zalety i żaden nie jest wyraźnie lepszy od drugiego. Oba systemy mają również taki sam sposób budowy – płyty izolacyjne mocuje się za pomocą zaprawy, która (w połączeniu z siatką wykonaną z włókna szklanego) tworzy również zbrojenie. Na końcu aplikuje się grunt i dekoracje wierzchnie, które odpowiadają za wygląd zewnętrzny.

Czysty zysk!

Ocieplenie budynku przekłada się wprost ma oszczędności wynikające z mniejszego zużycia energii – można jej w ten sposób zaoszczędzić nawet o 50% więcej! Nie tylko pozwala stworzyć we wnętrzu optymalny mikroklimat, ale również zmniejsza ilość ciepła niezbędnego do ogrzania budynku. Koszt takiej inwestycji zwraca się w naprawdę krótkim czasie.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią budowlaną http://www.elgrom.pl/, oferującą najwyższej jakości materiały.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1022 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39