Trwa rektutacja na bialostockie uczelnie. Jaką ofertę przygotowały szkoły wyższe?

2018.05.29 07:54
Matury już za nami, teraz czas na wybranie właściwej uczelni. Ruszyła rekrutacja na studia.
Trwa rektutacja na bialostockie uczelnie. Jaką ofertę przygotowały szkoły wyższe?
Fot: Justyna Fiedoruk

Mija maj – a wraz z nim sezon maturalny. Wielu maturzystów chce wciąż się kształcić, więc muszą złożyć dokumenty o przejęcie na wybrany kierunek studiów.

Uniwersytet w Białymstoku

Uniwersytet przygotował w tym roku łącznie 2830 miejsc na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. Młodzi ludzie mogą wybierać spośród 30 kierunków. Decydując się na filologię trzeba wskazać, czy interesuje nas angielska, francuska lub rosyjska (łącznie do wyboru jest aż 12 propozycji).

Na studia I stopnia zostanie przyjętych 1925 kandydatów na 28 kierunkach. Tu nabór trwa do 6 lipca. W przypadku studiów II stopnia w ofercie są 22 kierunki, na które może się dostać 905 osób. Zapisy trwają do 20 lub 27 lipca (w zależności od wybranego kierunku).

Nie wszyscy mają możliwość studiowania dziennie, dlatego w najbliższym roku akademickim zaocznie na UwB na studiach I stopnia może uczyć się 320 osób, na II stopnia – 240. Kandydaci mają do wyboru 6 propozycji. Dokumenty można składać do 12 lub 19 września.

Jest też trochę nowości. Wydział Historyczno-Socjologiczny w najbliższym roku akademickim na studiach stacjonarnych I stopnia na kierunku historia zaprasza na naukę historii wojskowości i służb mundurowych. Z kolei Wydział Ekonomii i Zarządzania oferuje nowe specjalności dotyczące logistyki w biznesie i logistyki międzynarodowej.

Dostępne są też studia w językach obcych – angielskim i rosyjskim. Można w ten sposób uczyć się informatyki, fizyki, ochrony środowiska, stosunków międzynarodowych, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz pedagogiki.

Politechnika Białostocka

We wtorek (29.05) rusza rekrutacja na największej uczelni technicznej w regionie. Obecnie na 7 wydziałach (Architektury, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznym, Informatyki, Inżynierii Zarządzania, Mechanicznym oraz Zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce) uczelni kształci się około 8,5 tys. osób. Uczy ich aż 665 wykładowców.

W najbliższym roku akademickim nowym studentom przygotowano 1600 miejsc. Uczelnia oferuje naukę na 30 kierunkach I stopnia i 20 kierunkach II stopnia. Niektóre z nich są prowadzone w języku angielskim. Uczelnia, by ułatwić kandydatom wybór, opublikowała na swojej stronie obszerny informator. Można tam znaleźć bardzo szczegółowy opis każdego z kierunków.

Nowością na Politechnice Białostockiej są inżynieria materiałowa i wytwarzania oraz studia dualne na kierunku elektrotechnika. To - co je wyróżnia na tle innych - to niewątpliwie fakt, iż tylko część zajęć odbywa się w murach uczelni. Studenci kształcą się m.in. we współpracujących z nią firmach. Dzięki temu zdobywają doświadczenie, uczą się zawodu i co ważne - mogą później liczyć na ewentualne zatrudnienie.

Na niektóre kierunki trzeba zdać egzaminy wstępne. W przypadku architektury odbędą się one 3 lipca, zaś architektury wnętrz – dzień później.

Białostocki Medyk czeka na studentów

Najwcześniej - w pierwszej połowie maja nabór ruszył na Uniwersytecie Medycznym. Uczelnia zachęca do nauki na 15 kierunkach. Łącznie przygotowała ponad 1000 miejsc. Do wyboru jest m.in. analityka medyczna, biostatystyka, dietetyka, elektroradiologia, farmacja, fizjoterapia, logopedia z fonoaudiologią oraz znane i cenione w kraju wydziały: lekarski oraz lekarsko-dentystyczny. Niektóre kierunki wymagają m.in. przejścia rozmów kwalifikacyjnych - dotyczy to np. kosmetologii II stopnia.

Na kandydatów czeka też nowość w postaci biostatystyki. Warto podkreślić, że jest to jedyny taki kierunek w kraju.

Osoby, które chciałyby lepiej poznać uczelnię mogą skorzystać z Dnia Otwartego, który odbędzie się w poniedziałek (7.06). Będzie to szansa na lepsze poznanie białostockiego medyka oraz porozmawianie ze studentami. Terminy składania dokumentów są bardzo zróżnicowane - ich szczegółowy wykaz znajduje się w informatorze, który jest do pobrania na stronie uczelni.

Nabór na wszystkie uczelnie będzie prowadzony za pośrednictwem systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Każdy zainteresowany będzie musiał założyć konto wybrać formę studiów i kierunek lub kierunki. Konieczne jest też dokonanie opłaty rekrutacyjnej (na każdym kierunku kwota może być inna)

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1351 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39