Tydzień Radykalnej Obfitości

dodane dnia: 2019-04-24 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2019-05-22 - 2019-05-25
W ramach 34. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na Tydzień Radykalnej Obfitości.

Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej),
Wstęp wolny.

22-23 maja 2019 r., godz. 14:00-17:00 – warsztaty z kuchni (post)jarskiej / prowadzenie: Adelina Cimochowicz (udział bezpłatny, obowiązują zgłoszenia: t.pawlowski@galeria-arsenal.pl)

24 maja 2019 r., godz. 16:00 – pokaz filmu "Dominion" + dyskusja z udziałem Jarosława Urbańskiego i Jasia Kapeli, wstęp wolny

25 maja 2019 r., godz. 17:00-20:00 – uczta

koncepcja: Adelina Cimochowicz
kurator: Tomek Pawłowski
mentorki: Sylvia Narevska, Ewa Tatar
realizacja: zespół Galeria Arsenał w Białymstoku

„Myśląc o redukcji, myślimy o niezaspokojonych potrzebach. Trudno wyobrazić sobie życie bez rozwoju. Systemowo znaturalizowałyśmy koncepcję wzrostu. Co, jeśli celem może być po prostu utrzymanie dobrostanu na pewnym poziomie? Czy dbanie o kolektywne współżycie w obfitości może nie pociągać za sobą niczyjej krzywdy, a radykalna obfitość być odpowiedzią na rozszalały konsumpcjonizm?”

Tydzień Radykalnej Obfitości to działanie wymyślone przez Adelinę Cimochowicz, artystkę wizualną i aktywistkę. W ramach projektu, przed budynkiem Starej Elektrowni pojawi się tymczasowa architektura, prototyp mobilnego obozowiska, które stanie się kuchnią polową, ogrodem-laboratorium i ośrodkiem testowania alternatywnych modeli konsumpcji i redystrybucji dóbr.
W programie m.in. warsztaty kulinarne z kuchni post-jarskiej inspirowane książką "Kosowska Kuchnia Jarska", pokaz filmu "Dominion" oraz mockumentalne działania dokamerowe, skupiające się wokół pytań o to, jak gospodarujemy zasobami takimi jak pokarm; jakie to ma konsekwencje w kontekście ekologii oraz ekonomii; na ile możliwa jest dziś etyczna i zrównoważona konsumpcja?

Podsumowaniem Tygodnia Radykalnej Obfitości będzie otwarta dla wszystkich uczta, podczas której przy wspólnym stole będzie można skosztować eksperymentalnych potraw kuchni roślinnej.

Warsztaty z kuchni (post)jarskiej
Adelina Cimochowicz: „Nie użyję słowa na „w”. Postaram się jednak użyć wielu argumentów za dietą roślinną. Ona właśnie będzie tematem warsztatów. Punktem wyjścia dla naszego działania będzie wydana w 1929 r. "Kosowska Kuchnia Jarska", książka kucharska napisana przez Romualdę i Apolinarego Tarnawskich, małżeństwo które w owym czasie prowadziło w Kosowie Huculskim zakład przyrodoleczniczy. Para promowała dietę bezmięsną, jednak w wielu jej przepisach znajdziemy składniki takie jak mleko, jaja i masło. W trakcie warsztatów nie będziemy ich używać, czasami tylko posłużymy się łatwo dostępnymi zamiennikami. Podczas gotowania będziemy się wspólnie zastanawiać nad tym, co tak naprawdę wiemy dziś o produktach, które spożywamy, jakie jest ich źródło i jak one na nas wpływają. Czy mleko to wciąż mleko?
Niełatwo jednak przeprowadzić reformę odżywiania, gdyż zwyczaje stołu są bardziej konserwatywne od innych, a zmiana w kierunku zasad higieny [sic! pisownia oryginalna] postępuje bardzo powolnemu etapami. Radykalna reforma pociągnęłaby za sobą tylko entuzjastów, nie jednając większości. A przecież ważniejsza jest poprawa zdrowia ogółu, niż jednostek.” ("Kosowska Kuchnia Jarska")

Zależy nam na międzypokoleniowej integracji, dlatego na warsztaty szczególnie zapraszamy seniorów z wnukami i osoby młode!

Pokaz filmu "Dominion" + dyskusja
"Dominion" to pełnometrażowy dokument, w bezkompromisowy sposób przedstawiający różne sposoby wykorzystywania zwierząt przez ludzi, szczególnie w przemyśle mięsnym, mleczarskim, odzieżowym i rozrywkowym. Pokazuje zarówno przerażającą skalę imperium zbudowanego na tajemnicy, jak i indywidualne historie ofiar. Skupiając się na legalnych, branżowych praktykach, które rozgrywają się na całym świecie, film kwestionuje moralność i słuszność panowania ludzkości nad królestwem zwierząt, opowiadając się nie za drobną poprawą ich dobrobytu, ale za głębszą rozmową o naszym prawie do wykorzystywania tych istot, które uważamy za nam podległe.

Adelina Cimochowicz (ur. 1992 w Białymstoku) – zajmuje się fotografią, wideo i działaniami ze społecznością. Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Białostockiej i Wydział Sztuki Mediów na ASP w Warszawie. Aktywistka współpracująca z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów walczącym o prawo do godnych warunków mieszkaniowych dla osób w kryzysowych sytuacjach. Laureatka Grand Prix Młode Wilki 2017, Nagrody Specjalnej Jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz Nagrody dla Młodej Artystki imienia Marii Anto i Elzy von Freytag. W 2018 roku odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w Kronice w Bytomiu „Jak się dziś czujecie?”. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jaś Kapela (ur. 1984) – pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików wierszy ("Reklama", "Życie na gorąco", "Modlitwy dla opornych"), powieści ("Stosunek seksualny nie istnieje", "Janusz Hrystus", "Dobry troll"), felietonów "Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu" i książek non-fiction: "Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać" oraz "Warszawa wciąga. Tu byłem, tu ćpałem, tu piłem. Przewodnik po warszawskich klubach". Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Tomek Pawłowski (ur. 1995 w Sokółce) – niezależny kurator, organizator spotkań i wydarzeń. Współpracuje z młodymi artystami, kolektywami, niezależnymi galeriami i instytucjami przy realizacji wystaw, projektów performatywnych i procesualnych. Współkurator (z Aurelią Nowak i Romualdem Demidenko) „Otwartego Triennale” 8.Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kurator wystaw, m.in. „Przyjaźni moc” w galerii lokal_30 w Warszawie, „Śmiechu Warte” (z Aurelią Nowak i Horacym Muszyńskim) w Zonie Sztuki Aktualnej czy „W dzikiej kocham się Wiśle” (z Agnieszką Brzeżańską i Ewą Ciepielewską) w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Od 2016 r. wspólnie z artystą wizualnym Rafałem Żarskim prowadzi quasi-firmę Muzealne Biuro Wycieczkowe. Mieszka w Poznaniu.

Jarosław Urbański (ur. 1964) – socjolog i aktywista od lat 80. związany z ruchem anarchistycznym oraz ze środowiskiem poznańskiego Rozbratu. Działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Autor książek, m.in. "Globalizacja a konflikty lokalne" (2002), "Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting i anarchitektura" (2005), "Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu" (2016), a także licznych artykułów naukowych i publicystycznych.
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok
Imprezy

954 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39