Uczniowie z Elektryka z indeksami na Politechnikę Białostocką

2019.04.11 15:10
Grupa instruktorów z Zespołu Szkół Elektrycznych (i nie tylko) już ma indeksy na największą uczelnię techniczną w regionie. Teraz matura z pewnością będzie dla nich mniej stresującym wydarzeniem.
Uczniowie z Elektryka z indeksami na Politechnikę Białostocką
Fot: UM Białystok/M. Jakowiak

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych zajęli czołowe miejsca w konkursie, który zorganizowany został przez Wydziały Mechaniczny i Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Radę Przedsiębiorców przy Wydziale Mechanicznym i Radę Przemysłowo-Programową przy Wydziale Elektrycznym - El-Robo Mech. Komisja konkursowa musiała ocenić 13 zgłoszonych prac.

Z białostockiego "Elektryka" doceniono projekt roweru dla niepełnosprawnych, który jest sterowany drogą radiową autorstwa Krzysztofa Piotrowskiego oraz maszynę badającą wady postawy – skrzywienia kręgosłupa. Na ten pomysł wpadli: Krzysztof Pacek, Jakub Chmielewski i Jakub Semborski. Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu ich urządzenie uzyskuje się informacje, które umieszczane są w przestrzeni 3D. Wówczas lekarz otrzymuje wizualizację z dokładnie przedstawionym obrazem kręgosłupa, co znacząco pomaga w prowadzeniu terapii. Z kolei Jakub Werykowski i Hubert Taudul wymyślili system do wytwarzania filamentu z tworzywa PET. Opracowali projekt linii technologicznej – tani, łatwo dostępny i ekologiczny.

Pierwsze miejsce otrzymał Kacper Zaleski z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Komisja doceniła jego projekt, jakim jest Humanoid. Jest to robot dwunożny wielkości dwuletniego dziecka. Wyposażony jest w wiele czujników takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę. Jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera. Także czwarte miejsce przypadło dla ucznia LO PB. W tym przypadku nagrodzono Kacpra Sokoła i Macieja Pietrewicza. Ten zespół zaprojektował sześciokołowego robota starowanego przez radio, którego można np. wykorzystać do rozpoznawania terenu.

Laureaci z Elektryka uzyskali tym samym prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.

- Bardzo się cieszę z sukcesu tych młodych wynalazców – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Takie osiągnięcia świadczą o tym, że mamy bardzo zdolną, ambitną i pracowitą młodzież. Jest to także sukces szkoły, której kadra potrafi stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju uczniów i otoczyć ich merytoryczną opieką. Gratuluję im wszystkim – dodaje.

Celem konkursu El-Robo Mech jest przede wszystkim docenianie i wspieranie młodych twórców oraz popularyzacja nauk technicznych. Wszystkie nadesłane prac musiały być związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną. Komisja zwracała uwagę na innowacyjność zaproponowanego rozwiązania oraz wkład własny każdego z autorów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy
Todler.pl
Todler.plul. Białostocka 50
16-010 Wasilków
www.todler.pl

Więcej informacji
752 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39