W Białymstoku będzie działał pełnomocnik ds. równego traktowania

2020.07.30 13:39
Anna Dobrowolska-Cylwik będzie pełnomocnikiem prezydenta Białegostoku ds. równego traktowania.
W Białymstoku będzie działał pełnomocnik ds. równego traktowania
Pełnomocnik ds. równego traktowania A. Dobrowolska-Cylwik i zastępca prezydena Z. Nikitorowicz

Nierówno traktowane kobiety, mniejszości narodowe i seksualne

Prezydent Białegostoku powołał pełnomocnika ds. równego traktowania.

- Jest to realizacja jednego z punktów programu samorządowego Koalicji Obywatelskiej. Mieliśmy zapisane w naszym programie, że w dużych miastach zostaną powołani pełnomocnicy ds. równego traktowania - przypomina zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Jak mówi Nikitorowicz, o pełnomocnika dopominały się zwłaszcza panie radne. Nie ma wątpliwości, że taka funkcja jest w Białymstoku potrzebna.

- Obecnie widzimy, że jest problem z równym traktowaniem wielu grup społecznych: kobiet, mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych, są również akty agresji wobec mniejszości seksualnych - zauważa zastępca prezydenta miasta.

Chociaż Zbigniew Nikitorowicz nie ukrywa, że problem jest, to nie chciał odpowiedzieć, czy uczestniczyłby w Marszu Równości, jeśli taki odbywał się w Białymstoku. W ubiegłym roku nie wziął w nim udziału żaden z przedstawicieli władz miasta.

Zaczyna od seniorów

Pełnomocnik ds. równego traktowania ma przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji w Białymstoku. Ma też pilnować, by w dokumentach strategicznych Białegostoku znalazły się sprawy równości.

Pełnomocnikiem ds. równego traktowania będzie w Białymstoku Anna Dobrowolska-Cylwik. Na razie zbyt wielu konkretów swojej przyszłej działalności nie przedstawiła.

- Będę namawiała do współpracy mieszkańców Białegostoku, organizacje, instytucje działające w obszarze równego traktowania. Będę współpracowała z różnymi pełnomocnikami, nie tylko do spraw równego traktowania, ale też do spraw osób niepełnosprawnych, do spraw seniorów - zapowiada Dobrowolska-Cylwik. - Pierwszym z działań, które planuję jest program dla seniorów, ale też moje działania będą prowadzone w odpowiedzi na zgłoszenia osób, które czują się dyskryminowane w jakiejkolwiek formie i dziedzinie - dodaje.

Jeśli chodzi o program dla osób 60+, jest pomysł, by powstała funkcja asystenta seniora. Pomagałby on osobom starszym w zwykłych, życiowych sytuacjach. Mógłby zadzwonić do lekarza, pomóc w zakupach czy po prostu razem posiedzieć, porozmawiać, poczytać.

Liczy na kontakt

Pełnomocnik ds. równego traktowania będzie działał w ramach Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku. By się z nim skontaktować, można zadzwonić pod nr tel. 85 86 96 573 lub napisać e-maila na adres: rownetraktowanie@um.bialystok.pl.

Anna Dobrowolska-Cylwik obecnie pracuje w białostockim magistracie. Wcześniej była wicedyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, a także sekretarzem gminy i zastępcą burmistrza Michałowa.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1087 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39