W czwartek (9.02) o godz. 17.00 w siedzibie Bia³owieskiego Parku Narodowego w Bia³owie¿y (ul. Park Pa³acowy 11) odbêdzie siê promocja ksi±¿ki "Tylko te listy po nich pozosta³y". (fot. IPN)
"Tylko te listy po nich pozosta³y... Korespondencja z zes³ania Eugenii i W³adys³awa Simsonów" to publikacja zawieraj±ca 26 listów przesy³anych do rodziny przez Eugeniê i W³adys³awa Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 r. z Bia³owie¿y do posio³ka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim.
Autorka listów Eugenia Simson zmar³a na zes³aniu w pierwszych dniach lutego 1941 r., tu¿ po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostêpni³ korespondencjê do publikacji. Pomimo tragicznego, ciê¿kiego losu, jakiego do¶wiadczy³a autorka, s± one pe³ne m³odzieñczego optymizmu i nadziei na odmianê losu oraz ¶wiadomo¶ci, ¿e u¿alanie siê nad w³asn± dol± mo¿e tylko pog³êbiæ têsknotê za rodzicami, bratem i siostr±, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce, groziæ utrat± zdrowia. Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale równie¿ tego, co rozgrywa siê na scenie politycznej, a co mo¿e zaowocowaæ jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.
W promocji we¼mie udzia³ Eugeniusz Simson, urodzony na zes³aniu syn pañstwa Simsonów, który przechowa³ listy rodziców, a tak¿e zastêpca prezesa IPN Agnieszka Rudziñska.
Wybór listów, wstêp i opracowanie - Andrzej Muczyñski z Instytutu Pamiêci Narodowej w Bia³ymstoku.