W Podlaskiem pracuje coraz więcej cudzoziemców

2016.09.16 07:59
W naszym regionie zanotowano wzrost pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Podjęciem pracy w Podlaskiem najbardziej interesują się Białorusini i Ukraińcy.
W Podlaskiem pracuje coraz więcej cudzoziemców
Fot: pixabay.com

Do 12 września tego roku Podlaski Urząd Wojewódzki wydał 540 zezwoleń na pracę cudzoziemców. W analogicznym okresie ubiegłego roku wydano ich 367. Widzimy zatem, po pierwsze, wzrost zainteresowania pracą w Polsce, wykazywany przez cudzoziemców, ale i zapotrzebowanie na ich zatrudnienie zgłaszane przez przedsiębiorców. Warto dodać, że w tym roku 8 z osób, które starały się o pozwolenie, nie otrzymało odpowiedniej zgody. Dla porównania, w 2015 r. pozytywnie rozpatrzono wszystkie wnioski.

Ponadto liczba wydawanych zezwoleń w ostatnim czasie systematycznie wzrasta i jest to spowodowane znacznym napływem pracowników z Ukrainy.

Komu wydano pozwolenia?

Pozwolenia na pracę w Podlaskiem otrzymali obywatele takich krajów jak Białoruś (279 osób), Ukraina (239), Rosja (6), Chiny (4), Egipt i Wietnam (po 2 osoby) oraz Brazylia, Mołdawia, Nikaragua, Turcja (po 1 osobie).

- Województwo podlaskie jest wyjątkowe pod tym względem, iż liczba zezwoleń na pracę wydanych obywatelom Republiki Białoruś nieznacznie przewyższa liczbę zezwoleń obywateli Ukrainy. Jest to spowodowane tym, iż ogromna większość obywateli Republiki Białoruś wykonuje pracę na stanowisku kierowcy ciągnika siodłowego (TIRA) w transporcie międzynarodowym. Z kolei na terenie kraju zezwolenia dla obywateli Ukrainy stanowią przytłaczającą większość ogółu wydanych zezwoleń – wyjaśnia Monika Mróz z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Gdzie pracują cudzoziemcy?

Cudzoziemcy najczęściej wykonują pracę na stanowisku kierowcy (około 40% zezwoleń). Są też specjalistami ds. handlu, marketingu, eksportu, finansów, kosztów, transportu, spedycji, systemów informatycznych itp. lub menedżerami (około 10%). Pracują również jako pomoc domowa lub opiekunka (około 7%), robotnik gospodarczy (około 7%), pomocniczy robotnik przy hodowli zwierząt lub polowy (około 5%), cieśla (około 5%), dekarz (około 5%) oraz rozbieracz-wykrawacz (około 5%).

Niektórzy z nich pełnią także wysokie funkcje takie jak: prezes, wiceprezes, członek zarządu spółki, dyrektor lub kierownik (około 3%).

Pozostałe stanowiska, na które udzielono zezwolenia, to: zawodnik dyscypliny sportu lub trener, kucharz, zbrojarz, monter konstrukcji budowlanych, monter konstrukcji stalowych, pomocniczy robotnik budowlany, artysta-muzyk, producent audycji radiowych–dziennikarz, opiekunka dziecięca domowa, lektor języka angielskiego, wykładowca na kursie języka i kultury japońskiej, kasjer handlowy, handlowiec, dyrygent chóru, spedytor, masażysta, pomoc kuchenna, fryzjer, akompaniator, konstruktor-technolog bielizny, kontroler jakości oraz kierowca samochodu ciężarowego.

Zdecydowanie najwięcej cudzoziemców zatrudniono w Białymstoku, następnie w Suwałkach, Siemiatyczach, Łomży i Zambrowie oraz odpowiednio w tych powiatach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1070 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39