W pogoni za młodością - zabiegi poprawiające wygląd twarzy

2013.07.25 00:00
Coraz częściej zastanawiamy się, jak odmłodzić skórę twarzy, by wyglądała atrakcyjnie, mimo upływu czasu. Kosmetolodzy i chirurdzy oferują nam wiele metod, które gwarantują poprawę wyglądu.
W pogoni za młodością - zabiegi poprawiające wygląd twarzy
Fot: fotolia.com

Im wcześniej, tym lepiej

Z dbaniem o wygląd skóry twarzy nie należy zwlekać. Im wcześniej zaczniemy pielęgnacje, tym lepszy efekt osiągniemy w zwalczaniu m.in. przebarwień i zmarszczek. Już młode osoby mogą używać kremów przeznaczonych dla ich skóry.

- Warto nieco wcześniej rozpocząć stosowanie odpowiednich kosmetyków i wykonywanie masażu twarzy – opisuje specjalista chirurgii estetycznej dr n. med. Dorota Żukowska z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Dermatologia estetyczna i kwas hialuronowy

Bardzo popularne są techniki z kategorii dermatologii. Salony kosmetyczne oferują m.in. peelingi, mezoterapię i ujędrnianie tkanki podskórnej za pomącą lasera. Coraz częściej panie i panowie decydują się także na wstrzykiwanie kwasu hialuronowego lub innych preparatów, które przyczyniają się do odbudowy włókien tkanki łącznej.

Lift bezoperacyjny

Metodą, która budzi wiele kontrowersji jest bezoperacyjny lift twarzy. Przy tym zabiegu nie nacina się skóry pacjenta, a aplikuje się specjalne nici, które odpowiednio naciągają skórę.

- Warto pamiętać, że wszystkie tego typu rozwiązania to tylko półśrodki, choć rzeczywiście w określonych przypadkach pozwalają osiągnąć zadowalające efekty. Problem polega na tym, że są mniej trwałe, niż w przypadku zastosowania operacji z zakresu chirurgii plastycznej – dodaje dr Żukowska.

Zabieg chirurgiczny

Lift chirurgiczny ma za zadanie poprawić urodę twarzy i przywrócić skórze młody wygląd. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym połączonym z sedacją lub w pełnej narkozie. Rodzaj techniki operacyjnej, głębokość oraz zakres cięcia zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta.

- Lift twarzy możemy połączyć także z liposukcją, czyli odessaniem nadmiaru tłuszczu z okolicy podżuchwowej czy karku i przeniesieniem go w okolice tuż nad kością jarzmową czy policzków. W ten sposób wypełniamy miejsca pozbawione tkanki tłuszczowej – zauważa dr Żukowska.

Innym rodzajem rozszerzenia zabiegu operacyjnego może być podniesienie brwi, czyli tzw. lift górnej części twarzy, którego zadaniem jest zmniejszenie zmarszczek czoła.

Możliwe powikłania

Należy pamiętać, że każda ingerencja w skórę wiąże się z ryzykiem powikłań. Niektóre zabiegi mogą doprowadzić nawet do porażenia nerwów, martwicy skóry, wypadania włosów, rozległych blizn, przemieszczenia płatka ucha i innych.

- Powinniśmy także wiedzieć, że efekty zabiegu, choć często bywają spektakularne, z czasem ulegają zmniejszeniu. Skóra i wszystkie jej elementy stale się przecież zmieniają. Dodatkowo, każde postępowanie operacyjne niesie za sobą konieczność uwzględnienia poprzednich zabiegów – dodaje na koniec doktor z Omedy w Białymstoku.

Trzeba także wiedzieć, że okres rekonwalescencji po tego typu zabiegach chirurgicznych może trwać nawet ponad dwa miesiące. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję przed położeniem się na stół operacyjny.

Marta Abramczyk
24@bialystokonline.pl

1540 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39