Warsztaty w Teatrze Dramatycznym. Można się zgłaszać

2019.08.27 13:50
Teatr Dramatyczny zaprasza nauczycieli do udziału w szkoleniach. Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach projektu "Teatr - Lubię to!". 5 września ruszy też rekrutacja uzupełniająca na warsztaty teatralne.
Warsztaty w Teatrze Dramatycznym. Można się zgłaszać
Fot: Ewa Krajewska

"Teatr - Lubię to!" - zapisz się na warsztaty

"Teatr - Lubię to!" to cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli z województwa podlaskiego. Zadanie zostało dofinansowane w ramach ministerialnego programu "Edukacja kulturalna".

- Bardzo cieszę się, że kolejny rok z rzędu udało nam się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli. Cykl szkoleń "Teatr - Lubię to!" został dofinansowany także z budżetu Województwa Podlaskiego. Ponadto od października już po raz 14 rozpoczną się w naszym teatrze warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na które serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby rozwijać swoje teatralne pasje - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

"Teatr - Lubię to!" to kontynuacja ubiegłorocznego projektu "Lektury szkolne - Lubię to!".

- Tym razem stworzyliśmy program autorskich jednodniowych szkoleń w pięciu zakresach tematycznych, które mają za zadanie podnieść kwalifikacje i umiejętności pedagogów. Zajęcia składać się będą z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Poprowadzą je dwie osoby: aktorzy i realizatorzy naszych spektakli. Część teoretyczna zostanie przeprowadzona w formie wykładu, dyskusji oraz prezentacji. Część praktyczna będzie realizowana w formie ćwiczeń, które pozwolą utrwalić i przetestować wiedzę nabytą podczas zajęć teoretycznych. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu oraz konspekt teatralny. Będzie on swoistą "pigułką wiedzy" do wykorzystania podczas pracy pedagogicznej - dodaje Emilia Rogalska, odpowiedzialna za edukację.

Pierwsze zajęcia odbędą się 19 października. O tym, jak prowadzić koło teatralne, opowiedzą Justyna Godlewska-Kruczkowska i Adam Biernacki. Szkolenie pt. "Zrozumieć spektakl teatralny" 20 października poprowadzą Krystyna Kacprowicz-Sokołowska i Marek Cichucki. 26 października Monika Zaborska i Bernard Bania pokierują zajęciami "Recytacja - czyli zrozumieć poezję".

- Recytacja w terminologii teatralnej to aktorska interpretacja tekstu. Czym jest? Jak sprawić, żeby w wykonaniu młodzieży szkolnej stała się nie tylko wypowiadaniem nauczonego na pamięć tekstu literackiego, a świadomą próbą wypowiedzi scenicznej. Jak dobrać repertuar? Czy poetyzować poezję? Czym jest wiersz, czym proza? Co mają wspólnego w przypadku interpretacji, a co je różni? Jaką rolę odgrywają emocje? W jaki sposób pracować nad artykulacją i głosem? Wszystkie nasze doświadczenia z pracy na scenie i prowadzenia zajęć teatralnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi postaramy się wraz z Moniką Zaborską przekazać uczestnikom warsztatów "Teatr - lubię to" - zachęca Bernard Bania.

Kolejne szkolenie odbędzie się 27 października. Arleta Godziszewska i Grzegorz Suski podpowiedzą, jak przygotować szkolne przedstawienie. Ostatnie spotkanie (3 listopada) dotyczyć będzie emisji głosu, a zajęcia poprowadzą Agnieszka Możejko-Szekowska i Patryk Ołdziejewski.

- "Głos - lubię to". Brzmi prawie jak tytuł naszych warsztatów. Myślicie Państwo, że to przypadek? Nie, nie ma takiej możliwości. Wszystko przemyślane i zamierzone. Jeśli kogoś lubimy to znaczy, że go znamy. Nawet w mediach społecznościowych, jeśli chcemy kogoś przypadkowego dodać do grona znajomych, musimy najpierw zerknąć na jego zdjęcia i dowiedzieć się co nieco o nowo poznanej osobie. W tym roku, razem z Agnieszką Możejko-Szekowską spróbujemy przekonać nauczycieli, biorących udział w naszym warsztacie, że nasz osobisty głos to dobry kolega. A kumpla trzeba poznać. Odkryć jego potrzeby. Znać jego wady i zalety. Dbać o niego, a kto wie, czy nie urodzi się z tego jakaś dobra przyjaźń na długie lata - stwierdza Patryk Ołdziejewski.

Zapisy na warsztaty odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej Teatru: dramatyczny.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń. 

Projekt "Teatr - Lubię to!" odbywa się pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Partnerami zadania są: Centrum Edukacji Nauczycieli, Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku i Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Teatr Dramatyczny zaprasza także do udziału w kolejnej edycję warsztatów teatralnych. 5 września ruszy rekrutacja uzupełniająca na zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Tradycyjnie, jak co roku, pracownicy Teatru Dramatycznego zachęcają także do udziału w odpłatnych warsztatach teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbywać się będą przez cały sezon artystyczny.

- Rozpoczynamy czternasty sezon warsztatów. Podczas zajęć, uczestnicy pod czujnym okiem naszych aktorów-instruktorów pracować będą między innymi nad świadomością ciała, dykcją, interpretacją tekstu, dialogiem i ruchem scenicznym. Program warsztatów jest dostosowany do wieku i umiejętności oraz potrzeb uczestników. Warsztaty ściśle związane są z rokiem szkolnym. Trwają od października do czerwca. Zajęcia odbywają się w sprofilowanych wiekowo grupach. Każda z ośmiu grup spotyka się raz w tygodniu na dwie godziny zegarowe. Podsumowaniem i zakończeniem warsztatów są pokazy finałowe na teatralnych scenach - mówi Emilia Rogalska.

Zajęcia w poszczególnych grupach wiekowych poprowadzą: Monika Zaborska, Ewa Palińska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Bernard Bania, Piotr Szekowski oraz Agnieszka Możejko-Szekowska.

- Praca w grupie 19+B jest dużą przyjemnością, cennym doświadczeniem i ogromnym wyzwaniem, nie tylko dla mnie jako aktorki, ale i człowieka, który świadomie i odpowiedzialnie obejmuje opiekę artystyczną nad dwudziestoosobową grupą dorosłych. Na co dzień uczestnicy warsztatów wykonują różne zawody, maja różne doświadczenia życiowe, są na rożnym etapie życia, a spotykając się raz w tygodniu w Teatrze, udaje nam się nawiązać więź emocjonalną - łączą nas ważne sprawy. W pracy dbam o to, aby każdy uczestnik miał poczucie, ze chce tu być, nie z poczucia obowiązku, tylko w zgodzie z tym, co czuje, czego pragnie i kim jest. To bardzo ważne, a wcale nie takie oczywiste. Teatr to pasja, lubi szczerość i prawdę. Zachęcam do wzięcia udziału w kolejnej edycji warsztatów teatralnych. Czekam na wszystkich uczestników z ogromną ciekawością - podsumowuje Agnieszka Możejko-Szekowska.

Pierwszeństwo w zapisach na warsztaty mają osoby, które uczestniczyły już w zajęciach. Rekrutacja uzupełniająca ruszy 5 września, poprzez formularz na stronie internetowej. Odpłatność za warsztaty wynosi 400 zł za kwartał.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1283 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39