Większość Polaków czuje wypalenie zawodowe. Co z tego wynika?

2021.12.28 11:54
Okazuje się, że większość Polaków czuje się wypalonych zawodowo i zniechęconych do swoich obowiązków. To dość niepokojące dane.
Większość Polaków czuje wypalenie zawodowe. Co z tego wynika?
Fot: pixabay.com

Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej UCE RESEARCH i SYNO Poland ponad 60% naszych rodaków jest zniechęconych do swoich obowiązków zawodowych, czuje się wyczerpanych zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie odczuwa też satysfakcji z podejmowanych działań i otrzymywanych efektów. Eksperci są bardzo zaniepokojeni tym faktem i apelują do pracodawców, by zwracali uwagę na swoich pracowników. Zdaniem Michała Pajdka, współautora badań, to ostatni moment, kiedy można jeszcze bić na alarm i zapobiec zwiększonej rotacji pracowników w firmach:

- Najbardziej alarmujące jest pogłębianie się wypalenia zawodowego w ostatnim czasie. W dużej mierze wpłynęła na to dynamiczna sytuacja, w której znaleźli się pracownicy, nierzadko pozostawieni sami sobie. Szczególnie niebezpieczne jest zachwianie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, widoczne w związku ze zmianą modeli pracy. W rozproszonych zespołach trudniej jest identyfikować symptomy związane z tym zjawiskiem. Nie wszyscy managerzy mają też umiejętności związane z troską o dobrostan pracowników – komentuje Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy z Randstad Polska

Pracodawca musi dbać o pracownika

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? Zdaniem specjalistów ważna jest atmosfera w miejscu pracy oraz podejście szefa, który powinien wszystkich traktować sprawiedliwie. Należy też dbać o korzystanie z urlopów przez podwładnych by mogli "naładować baterie".

- Pracodawcy mogą modelować kulturę organizacji w kierunku pomagania pracownikom w trudnych momentach życia, m.in. poprzez programy interwencyjne. Wiele firm wprowadza też rozwiązania, które wspierają pracowników w dbaniu o dobre samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Duże możliwości daje w tym zakresie nowa technologia. Pojawia się coraz więcej aplikacji umożliwiających zbieranie informacji na temat samopoczucia, co jest pomocne w przypadku rozproszonych zespołów i pozwala odpowiednio wcześniej reagować na zagrożenia – mówi Monika Sońta z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego.

Jak objawia się wypalenie zawodowe?

Jak objawia się wypalenie zawodowe? Na początku pojawia się uczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz niechęć do wykonywanej pracy. Osoby, które się z tym zmagają przyznają często, że nawet po odpoczynku są zmęczone.

- Powyższe symptomy mogą wynikać z zaburzenia w dotychczasowym funkcjonowaniu w miejscu pracy. Proces adaptacji do nowych warunków może wymagać znacznie więcej czasu i wysiłku niż wykonywanie obowiązków we wcześniejszy sposób. Wpływa to na wyczerpanie i poczucie braku energii. Dodatkowo uzyskanie satysfakcjonujących efektów zajmuje dłużej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Ponadto wypoczynek w obliczu zatarcia granic pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest niepełny – uważa ekspert z Randstad Polska.

Wypalenie zawodowe wpływa na relacje z współpracownikami, więc może odbić się na atmosferze i pracy w całej firmie.

- Z badania Randstad Employer Brand Research wynika, że Polacy znacznie częściej niż ankietowani z innych rejonów Europy przywiązują wagę do dobrej atmosfery w miejscu pracy. Od wielu lat ten czynnik staje się jednym z najważniejszych dla oceny atrakcyjności pracodawcy i firmy dbają o ten element. Trzeba też docenić działania managerów, które zmierzają do jasnego wskazywania, w jaki sposób praca każdego z członków zespołu wpływa na ogólny sukces przedsiębiorstwa – stwierdza Mateusz Żydek.

Na wyczerpanie najczęściej skarżą się młodzi

Co ciekawe wypalenie zawodowe w postaci silnego wyczerpania i braku energii najczęściej dotyka młode osoby- od 18. do 22. roku życia. Trzeba tu podkreślić, że mają one często problem z atrakcyjną i dobrze płatną pracą z powodu braku odpowiedniego wykształcenia.

- Osoby pracujące ponad 8 godzin dziennie są najbardziej narażone na wypalenie zawodowe. I to zasadniczo nie powinno nikogo dziwić. Natomiast zatrważające są dane, które wskazują na to, że ponad 80% Polaków w wieku 18-22 lat ma symptomy wypalenia zawodowego, w tym dolegliwości bólowe. Przecież te osoby są dopiero na progu drogi zawodowej. Dlatego tym bardziej te wyniki są niepokojące – alarmuje Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl.

Brak satysfakcji w podejmowanych działań oraz motywacji – to problemy, na które najczęściej skarżą się osoby od 36 do 55 lat. W tym przypadku problem najczęściej dotyczy Polaków Polaków z wyższym wykształceniem i z zarobkami sięgającymi od 1 do blisko 3 tys. zł netto, którzy często mają ruchomy grafik i mieszkają na wsiach lub miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

- W małych miejscowościach i na wsiach osoby z wyższym wykształceniem mają trudności ze znalezieniem satysfakcjonującej ich pracy. Jeżeli z różnych powodów nie są gotowe na przeprowadzkę do miasta, to wykonują pracę wyłącznie z poczucia obowiązku i konieczności zarobienia na chleb. W takich warunkach trudno o większą motywację do działania – zwracają uwagę autorzy badania z UCE RESEARCH.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1345 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39