Wielkanoc w Kościele prawosławnym

2015.04.12 00:00
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli obchody świąt wielkanocnych. W tym roku Wielkanoc wypadła tydzień po świętach katolików.
Wielkanoc w Kościele prawosławnym
Fot: pixabay.com

Pascha, inaczej Zmartwychwstanie Pańskie, Zmartwychwstanie Chrystusowe lub też Pascha Chrystusowa, jest najważniejszym i najbardziej radosnym świętem. W Kościele prawosławnym nazywana jest "świętem świąt". Data jest ruchoma i jednocześnie wyznacza daty trzech z dwunastu głównych świąt prawosławnych.

Rozpoczyna ją jutrznia paschalna o północy, podczas której otwierają się Królewskie Wrota ikonostasu, a po trzykrotnej procesji wokół świątyni - jej drzwi, co symbolizuje odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Cerkiew wypełnia się światłem i śpiewem.

Kapłan, ubrany w odświętne szaty liturgiczne koloru białego, intonuje trzykrotnie Orędzie Paschalne, wielkanocny troparion "Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał". Potem śpiewa na przemian z wiernymi przeplatany stichami troparion paschalny. Okadza ikonostas, cerkiew i wiernych. W trakcie śpiewu kapłan wielokrotnie wychodzi przed ikonostas (co symbolizuje ukazywanie się Zmartwychwstałego Pana uczniom) i wznosi okrzyk "Chrystus zmartwychwstał!"), na co wierni odpowiadają "Prawdziwie zmartwychwstał!".

Jutrznia kończy się uroczystym rozesłaniem wiernych i trzykrotnym śpiewem troparionu paschalnego. W czasie Liturgii Ewangelia - pierwszy rozdział ze św. Jana - śpiewana jest w wielu językach (najczęściej w greckim, cerkiewnosłowiańskim i łacińskim) na znak uniwersalnego i kosmicznego triumfu wiary.

Na zakończenie ma miejsce obrzęd myronowania - namaszczenia wiernych świętym olejem. Po liturgii kapłan święci artos - chleb przeznaczony do rozdania wiernym.

Tydzień Paschalny

W czasie tygodnia paschalnego, który kończy się Niedzielą Świętego Tomasza, carskie wrota ikonostasu są cały czas otwarte, na znak odwalonego kamienia od grobu Chrystusa. W tym czasie codziennie sprawuje się uroczystą jutrznię i św. Liturgię.

Przez cały okres paschalny wierni, witając się, wypowiadają paschalne pozdrowienie: "Chrystus zmartwychwstał" - "Prawdziwie zmartwychwstał".

Śniadanie Wielkanocne

Eleos Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia oraz Bractwo Św. Mikołaja organizują Śniadanie Wielkanocne dla osób ubogich i bezdomnych w jadłodajni przy ul. Warszawskiej 47 o godz. 12.00 oraz dla osób samotnych i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja 5. W spotkaniu zapowiedział udział Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub.


Zespół BiałystokOnline życzy wszystkim wyznawcom prawosławia radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych!

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

441 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39