Wirus HCV typu C: zachorowalność na Podlasiu, profilaktyka i badania

2019.01.03 13:34
Wirus HCV typu C to w wielu przypadkach cichy niszczyciel ludzkiego organizmu. Zbiera on coraz większe żniwo. Również w Podlaskiem z wirusowym zapaleniem wątroby typu C zmaga się więcej osób.
Wirus HCV typu C: zachorowalność na Podlasiu, profilaktyka i badania
Fot: pixabay.com

Zachorowalność na HCV typu C

Na całym świecie 170 mln osób jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Większość z nich nie ma świadomości, że doszło do infekcji. W ten sposób chorzy są nie tylko narażeni na wysokie ryzyko ciężkiej przewlekłej choroby wątroby, ale też mogą nieświadomie przenieść zakażenie na inne osoby. Szacuje się, że każdego roku ponad 350 tys. osób na świecie umiera z powodu chorób wątroby związanych z HCV.

Z kolei, jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu C w województwie podlaskim od wielu lat wzrasta. Przy czym trzeba mieć na uwadze również to, że liczba osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C nie jest dokładnie oszacowana ze względu na najczęściej bezobjawowy przebieg choroby.

I tak np. w 2017 roku w naszym regionie zarejestrowano ogółem 126 przypadków zachorowań na WZW typu C (współczynnik zapadalności wynosił 10,6 na 100 tys. mieszkańców). Natomiast w 2016 roku zachorowało 118 osób (współczynnik zapadalności 9,9).

W jaki sposób można się zarazić?

Specjaliści podkreślają, że jedyną metodą zapobiegania zakażeniu jest unikanie sytuacji niosących ryzyko, w tym przestrzeganie zasad aseptyki w jednostkach medycznych oraz we wszystkich zakładach świadczących usługi dla ludności, w których wykonuje się zabiegi naruszające ciągłość tkanek (tatuaże, przekłuwanie uszu, manicure, piercing).

Do zakażenia dochodzi, gdy wirus HCV przedostanie się z krwi osoby zakażonej do krwi osoby zdrowej: w trakcie naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych (wstrzyknięcie, nakłucie, nacięcie), w trakcie zabiegów medycyny estetycznej, np. likwidacji zmarszczek (botulina, kwas hialuronowy), mezoterapii, podczas zabiegów piercingu i tatuażu, przy kontakcie z krwią – zawodowo bądź przypadkowo, np. podczas wypadku, bójki, w sportach kontaktowych (np. boks, judo). Złą praktyką jest też wspólne używanie przyborów kosmetyczno-higienicznych (np. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia i innych ostrych narzędzi kosmetycznych). Możliwe jest też zakażenie dziecka od matki w czasie ciąży.

Badania - dla kogo?

Jednocześnie lekarze podkreślają, że badanie krwi w kierunku wykrycia przeciwciał anty-HCV powinny wykonać osoby, które m.in. kiedykolwiek przyjmowały narkotyki drogą dożylną lub donosowo (nawet jeden raz), są przewlekle dializowane, są dziećmi matek, u których wykryto zakażenie wirusem HCV w czasie ciąży, miały przetaczaną krew lub były biorcami narządów przed lipcem 1992 roku, chorują na hemofilię i urodziły się przed 1991 rokiem. Powinni zadbać o to również pracownicy gabinetów kosmetycznych, salonów tatuażu i salonów fryzjerskich (zakłucie, przecięcie skóry ostrym narzędziem zanieczyszczonym krwią klienta – nawet jeśli krew nie jest widoczna "gołym okiem") oraz osoby, które są zakażone wirusem HIV.

Dobra wiadomość jest taka, że wprowadzenie nowych, skutecznych leków przeciwko HCV spowodowało wzrost skuteczności leczenia do ponad 90% przypadków.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39