Michał Probierz pokonany! Jagiellonia zgarnia kolejne ważne punkty

2018.02.17 17:03, Aktualizacja: 2018.02.17 20:11
1:0 - takim wynikiem zakończyło się sobotnie (17.02) spotkanie pomiędzy Jagiellonią Białystok a Cracovią. Zwycięskiego gola w 60. minucie zdobył Martin Pospisil.

Początek starcia z Cracovią był identyczny jak pierwszy fragment potyczki Żółto-Czerwonych w Gliwicach. To rywale weszli w mecz lepiej i to oni dłużej utrzymywali się przy piłce. Być może taki był jednak plan Ireneusza Mamrota na to spotkanie, bo mniej więcej w 30. minucie wicemistrzowie Polski przeszli metamorfozę i z ogromnym animuszem ruszyli do ataku.

Końcówka pierwszej połowy to już bowiem dominacja Jagiellonii, która rozkręcała się z akcji na akcję i pomimo tego, że brakowało jakichś stuprocentowych sytuacji, to bramka wisiała w powietrzu. Sędzia ocalił jednak Cracovię, zarządzając przerwę.

Po zmianie stron Żółto-Czerwoni zagrali z jeszcze większym zaangażowaniem i kompletnie zamknęli gości na własnej połowie. Już chwilę po wznowieniu gry gola mógł zdobyć Pospisil, który niestety w znakomitej sytuacji - będąc niepilnowanym na 18. metrze - minimalnie przestrzelił.

Co nie udało się w 47. minucie, udało się niespełna kwadrans później. Wtedy to futbolówkę między sobą rozegrali Bezjak i Frankowski, po czym ten drugi zdecydował się na podanie do Pospisila. Czech chciał od razu uderzyć z półwoleja, ale jego próba została zablokowana. Piłka nadal była jednak pod nogami pomocnika Jagi, który zwodem nawinął otaczających go rywali i mierzonym strzałem tuż zza pola karnego dał Dumie Podlasia prowadzenie.

W kolejnych fragmentach meczu gospodarze dążyli do podwyższenia wyniku, a goście bramce Mariusza Pawełka próbowali zagrozić jedynie poprzez stałe fragmenty gry. Ostatecznie więcej goli już nie padło, dzięki czemu Ireneusz Mamrot może się poszczycić pierwszym triumfem odniesionym nad Michałem Probierzem.

Trzy punkty w starciu z Cracovią pozwoliły Jadze pozostać na drugim miejscu w tabeli. Żółto-Czerwoni mogą zatem niedzielne i poniedziałkowe (18-19.02) spotkania czających się za plecami rywali - a więc Lecha Poznań i Górnika Zabrze - oglądać z dużym spokojem.

Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0 (0:0)
Bramka: Martin Pospisil 60

Jagiellonia Białystok: Mariusz Pawełek - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya, Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień (90+4' Gutieri Tomelin), Przemysław Frankowski, Martin Pospisil, Arvydas Novikovas (79' Dejan Lazarević), Roman Bezjak (69' Cillian Sheridan).

Cracovia: Michal Pesković - Matic Fink, Niko Datković, Michał Helik, Michal Siplak, Deniss Rakels (76' Antonini Culina), Miroslav Covilo, Szymon Drewniak, Mateusz Wdowiak (53' Nicolai Brock-Madsen), Javi Hernandez (67' Sergei Zenjov), Krzysztof Piątek.

Zapis relacji live:

II połowa:

90+6 - Koniec! Jagiellonia - Cracovia 1:0! Michał Probierz pokonany! Za chwilę podsumowanie spotkania.

90+4 - Kwietnia zastępuje Guti.

90+3 - Zwija się z bólu Kwiecień. To może być groźna kontuzja.

90+2 - Słaby strzał Piątka. Piłkę pewnie chwyta Pawełek.

90. - Sędzia doliczył 3 minuty.

89. - Uff... Było niebezpiecznie. Po centrze Drewniaka piłkę głową przed pole karne wybił Sheridan. Tam znalazł się Culina, który na szczęście przestrzelił.

87. - Na murawie leży Burliga. Mamy więc chwilę przerwy.

86. - Akcja Pospisila i Sheridana kończy się bez oddania strzału.

84. - Znów w walce powietrznej górą Jagiellończycy!

84. - Teraz przewinienie popełnił Romanczuk. Kolejny stały fragment gry dla gości.

83. - Główka któregoś z defensorów Jagi i niebezpieczeństwo zażegnane.

82. - Faul Guilherme. Pasy mają więc rzut wolny w okolicach 35. metra.

80. - Świetnie lewą stroną boiska popędził Pospisil. Czech zbiegł następnie w stronę pola karnego i zagrał płaską piłkę do Sheridana. Ten zdecydował się na strzał, ale uderzył nieczysto.

79. - Kolejna zmiana. Novikovasa zastępuje Lazarević.

78. - Cracovia jeszcze się nie poddaje. Od kilku minut goście starają się coraz dłużej utrzymywać przy futbolówce.

77. - Nieporozumienie gości. Od bramki rozpocznie Pawełek.

76. - Za Rakelsa wszedł Culina.

75. - Świetne wycofanie futbolówki przez Guilherme na 16. metr. Tam znalazł się Novikovas, który... fatalnie spudłował.

74. - Dzisiejszy mecz ogląda z trybun 9090 widzów. 1175 to kobiety, 1653 - dzieci. 475 osób jest na obiekcie po raz pierwszy.

72. - Znów zakotłowało się pod bramką Cracovii! Niestety wciąż tylko 1:0.

71. - Rzut rożny Cracovii zamienił się w kontrę Jagiellonii! Oko w oko z Peskoviciem stanął Pospisil, ale górą golkiper gości...

70. - Było groźnie. Na szczęście piłkę z nogi Helika zdjął Kwiecień. Pasy znów mają rzut rożny.

69. - Sheridan zmienia Bezjaka.

69. - Dośrodkowanie Zenjova zablokował Guilherme. Goście mają korner.

67. - Michał Probierz dokonuje kolejnej roszady. Za Hernandeza na boisko wbiega Zenjov.

66. - Jaga nie odpuszcza i walczy o kolejne gole. Cracovia w drugiej połowie nie istnieje.

65. - Na spalonym złapany Novikovas.

63. - Żółta kartka dla strzelca gola.

61. - Piłkę na 18. metr do Pospisila posłał Frankowski. Pomocnik Dumy Podlasia chciał uderzyć z półwoleja, ale został zablokowany. Futbolówka spadła mu jednak z powrotem pod nogi, Czech przełożył rywali, po czym mierzonym strzałem w lewy róg Peskovicia zapewnił Jadze prowadzenie. 1:0!

60. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Pospisil!!

56. - Aj, piłka posłana przez Novikovasa w kierunku znajdującego się w polu karnym Bezjaka nie znalazła celu. Szkoda.

55. - Strzał głową - po centrze Novikovasa - oddał Romanczuk. Niestety był zbyt lekki.

54. - "Żółtko" dla wprowadzonego przed chwilą Brock-Madsena. Faulowanym zawodnikiem był Pospisil.

53. - Zmiana w ekipie Cracovii. Za Wdowiaka pojawił się Brock-Madsen.

51. - Żółta kartka dla Bezjaka za faul taktyczny. Słoweniec musiał przerwać grę, gdyż futbolówkę nieodpowiedzialnie stracił Novikovas.

51. - Jagiellonia siadła na Cracovię. Pasy zamknięte na własnej połowie.

49. - Jaga znów groźnie. Była ładna wymiana podań, ale wszystko skończyło się kiksem Novikovasa przy próbie strzeleckiej.

47. - Ależ szansa Pospisila! To powinna być bramka! W bocznej strefie o futbolówkę dobrze powalczył Bezjak, później było trochę przypadku i piłka spadła pod nogi ustawionego na 18. metrze Czecha. Ten niepilnowany zdecydował się na strzał zewnętrzną stroną stopy i minimalnie spudłował.

46. - Gra została wznowiona. Trenerzy obu ekip nie zdecydowali się w przerwie na zmiany.

I połowa:

45+1. - Koniec pierwszej połowy. Szkoda, że sędzia zarządził zejście do szatni, bo Jagiellonia po niemrawym początku, teraz zaczęła grać bardzo efektownie. Bramka wisiała w powietrzu.

45. - I po raz kolejny groźnie gospodarze! Dośrodkowanie Guilherme do Bezjaka w ostatniej chwili przeciął Datković.

44. - Mało brakowało! Piłkę po wrzutce Frankowskiego wypluł przed siebie Pesković. Doskoczył do niej następnie Burliga, ale zamiast do siatki to trafił w obrońcę rywali.

43. - Strzał Frankowskiego broni Pesković. Warto odnotować pięknie zagranie piętą Bezjaka.

42. - Futbolówka po wrzutce Guilherme spadła na głowę Runje, ale ten się tego nie spodziewał, przez co od bramki rozpocznie Cracovia.

41. - Żółta kartka dla Datkovicia za faul na Frankowskim.

40. - Aj, piłkę na 16. metr wycofał Guilherme, ale Frankowski do tego zagrania dojść nie zdołał.

39. - Zablokowane uderzenie Frankowskiego. Szkoda tej sytuacji, bo skrzydłowy Jagi miał chwilę czasu na to, by przymierzyć i była okazja do sprawdzenia Peskovicia.

37. - Centra Novikovasa, ale na spalonym jeden z Jagiellończyków.

35. - Bardzo niecelnie z dystansu huknął Frankowski.

35. - Piękna akcja Jagiellonii kończy się strzałem Guilherme. Piłka przy tym uderzeniu została podbita i Jaga ma jeszcze rzut rożny.

33. - Dośrodkowanie Guilherme, uderzenie głową Romanczuka i piłka ląduje w rękawicach golkipera Pasów.

32. - Problemy z wrzutką Burligi miał Pesković.

31. - Nuda, nuda, nuda - tak można podsumować pierwsze pół godziny gry.

30. - Żółtą kartką ukarany został Łukasz Burliga.

28. - Indywidualna szarża Novikovasa, który minął dwóch rywali i wjechał w pole karne Cracovii. Niestety w kluczowym momencie piłka mu odskoczyła, przez co defensorom gości udało się ją wyekspediować poza plac gry.

27. - Jagiellończycy wybijają piłkę w aut, bo na boisku leży Covilo.

25. - Żółto-Czerwoni tak rozegrali korner, że... piłka znalazła się pod nogami Mariusza Pawełka.

25. - Rzut rożny wywalczył Novikovas.

23. - Bomba z dystansu Novikovasa. Niestety futbolówka ląduje na trybunach.

22. - Dobra interwencja Guilherme, który przerwał groźnie zapowiadającą się akcję gości.

21. - Krótkie rozegranie rogu i po chwili piłka ląduje w rękach Pawełka.

20. - Pierwszy strzał w tym meczu. Uderzenia z dystansu próbował Piątek. Cracovia ma jeszcze rzut rożny.

18. - Niestety niezbyt dobre dośrodkowanie Novikovasa i od bramki rozpoczyna Pesković.

17. - Faulowany Bezjak. Żółto-Czerwoni mają rzut wolny z bocznej strefy boiska na wysokości pola karnego.

15. - Sędzia pozwala dziś na dosyć ostrą grę.

14. - Wrzutkę Siplaka wybija Runje.

13. - Na razie zdecydowanie więcej niż na boisku dzieje się na trybunach. Kibice z Ultry prezentują właśnie efektowną flagę zakrywającą cały sektor.

11. - Bardzo boleśnie wyglądające zderzenie głowami. O piłkę w powietrzu walczyli Kwiecień i Siplak.

10. - Prosty błąd Siplaka w środkowej strefie boiska i Jagiellonia ma rzut z autu.

7. - Popychany na 30. metrze był Bezjak. Gwizdek arbitra milczy.

6. - Początek meczu spokojny. Dłużej przy futbolówce utrzymują się na razie piłkarze z Krakowa.

3. - Zaatakowała też Cracovia. Na szczęście piłka zagrana wzdłuż całego pola karnego nie została przez nikogo przecięta.

2. - Błąd defensywy gości próbował wykorzystać Bezjak. Bezskutecznie.

1. - Gramy! Futbolówkę mają goście.

Przed meczem:

17.58 - Trwa losowanie stron z udziałem kapitanów. Od pierwszego gwizdka arbitra dzielą nas już tylko sekundy!

17.47 - Zawodnicy zeszli już do szatni. Pora na ostatnie słowa od trenerów i zaczynamy! Tak swoją drogą, widząc ponownie Michała Probierza, od razu przypominają się wspaniałe czasy - m.in. zremisowany 2:2 mecz z Lechem Poznań, który dał Jadze wicemistrzostwo kraju.

17.40 - Taka ciekawostka. Dzisiaj na białostockiej murawie spotkają się ekipy, które wykorzystały najwięcej rzutów karnych w tym sezonie (po 5).

17.24 - Zawodnicy odbywają już rozgrzewkę, a trybuny zaczynają się powoli wypełniać. Przypominamy, że dzisiaj ma miejsce Święto Ultry. Z tej okazji fani zorganizowali przemarsz z Rynku Kościuszki na stadion.

17.23 - Mecz z Cracovią poprowadzi Tomasz Kwiatkowski z Warszawy. Żółto-Czerwoni w meczach sędziowanych przez tego arbitra zanotowali 6 zwycięstw, 5 remisów i 6 porażek.

17.14 - Jagiellonia mierzyła się do tej pory z Pasami 33 razy. 10 spotkań padło łupem Dumy Podlasia, natomiast 12-krotnie triumfowali piłkarze z Krakowa. 11 gier zakończyło się zaś podziałem punktów. Bilans bramkowy? 37:33 dla Cracovii.

17.05 - A oto składy na dzisiejsze spotkanie. Patrząc na wyjściową jedenastkę Jagi i ławkę rezerwowych, wygląda to piekielnie mocno. Nazwiska wprawdzie nie grają, ale kadra wicemistrzów Polski jest naprawdę solidna. Po cichu liczymy więc, że Cracovia przy Słonecznej nie będzie miała zbyt wiele do powiedzenia.

Jagiellonia Białystok: Mariusz Pawełek - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Martin Pospisil, Bartosz Kwiecień, Arvydas Novikovas - Roman Bezjak

Rezerwowi: Marian Kelemen, Dejan Lazarević, Gutieri Tomelin, Cillian Sheridan, Bodvar Bodvarsson, Rafał Grzyb, Karol Świderski

Cracovia: Michal Pesković - Matić Fink, Niko Datković, Michał Helik, Michal Siplak - Miroslav Covilo, Szymon Drewniak - Mateusz Wdowiak, Javi Hernandez, Deniss Rakels - Krzysztof Piątek

Rezerwowi: Adam Wilk, Antonini Culina, Milan Dimun, Siergiej Zenjov, Adam Deja, Nicolai Brock-Madsen, Diego Ferraresso

17.00 - Witamy ze stadionu przy ul. Słonecznej na pierwszym domowym meczu Jagiellonii w 2018 r. Dziś nasz zespół zmierzy się z Cracovią, która wprawdzie zajmuje dopiero 11. miejsce w tabeli, ale wiosnę rozpoczęła bardzo dobrze, bo od zwycięstwa 2:1 nad Śląskiem Wrocław.

Oczywiście największym smaczkiem starcia jest powrót na stare śmieci Michała Probierza. Najlepszy trener w historii Dumy Podlasia nie przyjechał dziś jednak do Białegostoku z dobrymi zamiarami. Wraz ze swoimi zawodnikami będzie bowiem chciał wywieźć z żółto-czerwonej twierdzy komplet punktów. Szykuje się niesamowicie emocjonujące widowisko. Bądźcie z nami!