Dom

Wynajmę pokój. Praktyczne wskazówki dla najemcy i wynajmującego

2013.05.20 00:00
Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim coraz więcej studentów decyduje się na zmianę lokum i wynajęcie pokoju. Wynajem może być uciążliwy zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy, dlatego przedstawiamy kilka praktycznych porad dla obu stron.
Wynajmę pokój. Praktyczne wskazówki dla najemcy i wynajmującego
Fot: sxc.hu

W poszukiwaniu wymarzonej stancji

Większość z nas nie korzysta z usług pośrednika w poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia, ponieważ agencje nieruchomości pobierają z reguły od 50 do 100% miesięcznego czynszu. Musimy pamiętać, że jeżeli w danej gazecie lub serwisie mamy podany ten sam numer telefonu do kilku ogłoszeń, to najprawdopodobniej zostały one umieszczone przez pośrednika.

Zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji, koniecznie powinniśmy dokładnie sprawdzić instalacje wodną, gazową i elektryczną. Wskazane jest także sporządzenie szczegółowego opisu stanu technicznego mieszkania, np. ścian, podłogi, armatury oraz wyposażenia - mebli, sprzętu RTV i AGD. Wraz ze spisanymi licznikami, taki dokument może być załącznikiem do umowy najmu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych oskarżeń o zniszczenie lub kradzież.

Nie bójmy się również negocjować w sprawie ceny. Jako jeden z argumentów możemy podać to, że lepiej mieć pewnego i tańszego najemcę na dłuższy czas niż takiego, który zniknie po kilku miesiącach. Można też przygotować listę niezbędnych napraw i sprecyzować, które z nich sfinansuje właściciel, a za które my zapłacimy.

Wynajmujesz mieszkanie? Sporządź odpowiednią umowę

Gdy wynajmujemy swoje mieszkanie, możemy napotkać na wiele trudności, np. niepłacenie przez lokatora czynszu w danym terminie lub dewastowanie lokalu. Odpowiednio sporządzona umowa może nas przed tym uchronić.

Umowa najmu powinna być jak najdokładniejsza. Koniecznie powinny się w niej znaleźć dane osobowe właściciela mieszkania i lokatora oraz adres wynajmowanego lokalu, jego powierzchnia i liczba pomieszczeń.

Ponadto bardzo istotny w dokumencie jest dokładnie określony czas najmu mieszkania oraz okres, sposób i przyczyny, z jakich możemy ją wypowiedzieć. Powinniśmy sprecyzować także, w jaki sposób będzie regulowany czynsz, określić terminy płatności, a także opisać inne koszty, jakimi obciążony jest najemca.

Należy również załączyć protokół zdawczo-odbiorczy, który będzie zawierał opis wyposażenia mieszkania, a także stan liczników w dniu przekazania lokalu najemcy. Na jego podstawie będzie rozliczana kaucja, którą najemca wpłaca przy wprowadzeniu się.

Gdy najemca nie płaci

Wynajmujący najczęściej mają problem z tym, że najemca nie płaci czynszu. Terminowe opłacanie jest podstawowym obowiązkiem najemcy, dlatego też obowiązujące prawo daje właścicielowi lokalu konkretne narzędzia nacisku.

Gdy lokator nie płaci, na początku powinniśmy go pisemnie wezwać do zapłaty zaległych i bieżących opłat oraz uprzedzić o zamiarze wypowiedzenia umowy, jeżeli nie zastosuje się do wezwania. W wezwaniu musimy wyznaczyć dodatkowy miesięczny termin spłaty zaległości.

Ponadto zgodnie z prawem, w przypadku zalegania z zapłatą czynszu przez co najmniej dwa pełne pełne okresy płatności, jest możliwość wypowiedzenia najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia. Należy również pamiętać, że ustne zerwanie umowy jest niewiążące.

Małgorzata Cichocka
24@bialystokonline.pl

1351 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39