Wystawa fotografii Jacka Jędrzejczaka "Pamięć"

dodane dnia: 2014-10-16 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-10-23 - 2014-11-12
Wystawa fotografii Jacka Jędrzejczaka Pamięć.

Wernisaż 23.10.2014 - godz. 18.00

Józef Pless / wiersze
Jacek Jędrzejczak / fotografie prac prof. Ericha Lütkenhausa

O wystawie:

Punktem wyjścia do powstania wystawy były treny napisane przez poetę Józefa Plessa po śmierci syna. Jego późniejsze spotkanie z artystą fotografem i filmowcem Jackiem Jędrzejczakiem zaowocowało realizacją projektu pt. „Pamięć”. Wystawa za pomocą obrazu, poezji i muzyki Tadeusza Sudnika i Chrisa Rafaela Wnuka dotyka tematu śmierci, bólu odchodzenia i żałoby tych, co zostają.

Na wernisażu wystąpi aktorka Joanna Kasperska, Józef Pless (treny) oraz Jacek Jędrzejczak. Gośćmi będą także kompozytorzy Tadeusz Sudnik i Chris Rafael Wnuk, którego kompozycję usłyszymy podczas wernisażu.

Jacek Jędrzejczak

Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią artystyczną i sztuką wideo, ale eksperymentuje i czerpie z innych dziedzin sztuki. W centrum jego zainteresowań i artystycznych poszukiwań znajduje się człowiek – analiza ludzkiej psychiki, jej ciemne strony (lęk, niepokoje, agresja i jej przyczyny). W swoich pracach, zarówno wideo, jak i fotografiach, stara się stworzyć odbiorcy przestrzeń do własnej interpretacji skomplikowanego wnętrza człowieka. Od wielu lat interesuje się zagadnieniami związanymi z fototerapią i pracą z ciałem. Jest twórcą terminu „psychofotografia-innerfotografia” oraz teorii, w której jednym z podstawowych elementów jest maksymalna integracja pomiędzy modelem a fotografującym – współtwórcami projektu artystycznego. Teorią psychofotografii posługuje się od 1995 roku.
Obserwator ruchu Decentryzmu. Wykładowca, kolekcjoner sztuki, wydawca. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Wybrane wystawy:

Festiwal Polskich Filmów (Vancouver), Polish & Slavic Center (Nowy Jork), Art Museum of Chianciano (Włochy), Artists & Ilustrators exhibition-show (Islington Centre, Anglia), Gallery Gora (Kanada), Galeria BWA (Bydgoszcz), Synagoga im. Nożyków (Warszawa), Stara Prochownia (Warszawa), Muzeum Plakatu (Wilanów)

Wybrane publikacje:

NUDE 2014, „Przegląd Polityczny”, “Akt3 – Naked Wind”, Decentryzm”, „Pacierze”, „Naga”, „Digital Portrait Photography”

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

NUDE 2014 (Montreal), Black and White – Spider Awards (Kalifornia), Wyróżnienie w kategorii Album o Sztuce, Nowatorski Album Roku, Najpiękniejszy Album Roku, Px3 Prix De La Photographie (Paryż), International Photography Awards IPA (Los Angeles), Photography Masters Cup – International Color Awards (UK)

Józef Pless

Poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, animator wydarzeń kulturalnych. W 1978 roku założył Scenę Poezji „Ja i Oni”. Do 1987 roku był jej reżyserem, scenarzystą, scenografem i aktorem. Jego wiersze i teksty publikowane były w antologiach. Zostały także przetłumaczone m.in. na język japoński, angielski, niemiecki, węgierski, francuski, litewski i czeski.

W kraju wydał sześć tomików poetyckich: „Partner tancerki czarnej” (1996), „Obraz wyschniętych wód” (1998), „Pół na Pół” (2001), „Codzienna lekcja historii” (2003), „Lubeckie paciorki do syna” (2008), „Madonny cudami słynące” (2010). W Niemczech ukazał się „Das Bild der ausgetrockneten Gewässer” (2003). Józef Pless jest również autorem powieści „Jaki tam ze mnie volkswagen” (2006) oraz książki biograficznej „O Wojtku Siemionie” (2008), za którą otrzymał „Złote Pióro”. Dwa lata później ukazała się „Wieża malowana. Wspomnienia O Wojciechu Siemionie”. Wspólnie z Joanną Kasperską-Sadowską wydali, nagrodzony tytułem najpiękniejszej książki 2013 roku, album „Andrzej Sadzio Sadowski Scenograf” (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie).
Współpracował z polskimi i niemieckimi czasopismami literackimi. Jest członkiem Fundacji Artystycznej Pegasus (Hamburg), Stowarzyszenia Autorów Niemieckich i ich przyjaciół (Lubeka), Academia Europaea Sarbieviana (Sarbiewo) oraz laureatem wielu nagród.
Miejsce imprezy
Białystok, Mała Galeria BOK / foyer Forum, ul. Legionowa 5

1236 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39