Wystawa na 100-lecie Bauhausu. Będzie plener rysunkowy

2019.11.18 11:22
Galeria Arsenał zaprasza osoby 60+ do uczestnictwa w bezpłatnym działaniu artystycznym w ramach cyklu "Trochę mnie gnębi towarzystwo gołębi".
Wystawa na 100-lecie Bauhausu. Będzie plener rysunkowy
Fot: Paulina Gajda-Deszczka

Obserwacje miejskie

Białystok, jego układ przestrzenny i architektura, nieustannie ulegają zmianom, a zmiany te kształtują nasze miejskie zachowania. W trakcie dwudniowego pleneru rysunkowego będzie okazja to zastanowienia się, jak było kiedyś i jak jest dziś. Co zmieniło się na plus, a czego utratę odczuwa się dotkliwie. Prowadząca Paulina Gajda-Deszczka to tegoroczna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku, która w ramach tego wyróżnienia dokumentuje rysunkowo (trochę jak kiedyś Henryk Wilk) modernistyczną spuściznę.

Działanie odbędzie się we wtorek i środę (19–20.11) w godz. 15.00–18.00. Poprowadzi je Paulina Gajda-Deszczka. Obowiązują zapisy.

Szczegóły: Obserwacje miejskie - działanie z Pauliną Gajdą-Deszczką dla osób 60+

Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Działanie towarzyszy wystawie "Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu".

Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc "nowe przymierze między sztuką a technologią". Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jaki i na emigracji - w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile.

Wystawa jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na "estetykę modernistyczną". Zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce). Jest eksperymentem we wspólnotowym i krytycznym odczytaniu tradycji modernistycznej w kontekście współczesnych praktyk twórczych, edukacyjnych i społecznych.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.

Zobacz też: Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

572 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39