Wystawy w mieście i regionie. Wybierz się na wernisaż

2019.10.22 13:16
Spodki WOAK-u, Galeria im. Sleńdzińskich czy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce - w tych miejscach zostaną otwarte nowe wystawy. Wernisaże już niebawem.
Wystawy w mieście i regionie. Wybierz się na wernisaż
Fot: WOAK w Białymstoku
Plener malarski w Drohiczynie

"Natura i architektura" w Spodkach WOAK-u

Wystawa "Natura i architektura" jest pokłosiem tegorocznych warsztatów malarskich, które WOAK zorganizował w sierpniu tego roku w Drohiczynie. Wzięło w nich udział 20 osób. W większości byli to mieszkańcy Białegostoku, ale również Czeremchy, Rogowa, Wasilkowa, Kordowa, Gdańska, Warszawy czy Monachium. Powstało ponad 60 obrazów olejnych i akrylowych oraz fotografie, które kiedyś przypomną miejsca, ludzi i zdarzenia. Kuratorami pleneru byli instruktorzy WOAK-u: Krystyna Kunicka i Adam Ślefarski.

Nieprzypadkowo właśnie Drohiczyn stał się miejscem pleneru. To dawna stolica Podlasia, z zabytkowymi budynkami, które tworzą niepowtarzalny klimat. Urokliwe położenie nad rzeką Bug sprawia, że przyroda staje się dopełnieniem i piękną oprawą architektury, zarówno tej murowanej, jak i drewnianej. Miejsce centralne pleneru - Góra Zamkowa - nieco tajemnicza, niezwykle barwna kolorami zbyt wczesnej jesieni, będąca zarówno oazą spokoju, jak i radości tworzenia, wspaniale wpływała na atmosferę i motywowała do pracy przy sztalugach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (25 października) o godz. 18.00 w Spodkach WOAK-u. Wystawę będzie można oglądać do 22 listopada. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz też: Wystawa: Natura i architektura

"Malarstwo" Wiesława Jurkowskiego w Galerii im. Sleńdzińskich

"Prace Wiesława Jurkowskiego powstałe w ostatnim czasie pokazują nowy okres jego poszukiwań malarskich, związanych z analizą natury. Autor nigdy nie spoczął na laurach, nie znudził się sztuką, nie stracił chęci rozwijania własnej osobowości oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań w zakresie malarstwa. Obrazy uwodzą gamą barwną, tchną świeżością, przebija przez nie intensywność w odbieraniu bodźców i chęć ich celnego przełożenia na język sztuki. Jego prace są bardziej impresyjne, improwizacja oraz rozmalowanie przełamują kanciaste, krystaliczne, ciężkie struktury znane z wcześniejszych płócien. Pejzaże są swobodniejsze i tchną witalnością przyrody" - pisze Kamil Kopania.

Wiesław Jurkowski (ur. 1939) to malarz, grafik, scenograf i wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodził się w Oleszkowie koło Czarnej Białostockiej, studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1964 r. ukończył studia). W latach 1965-1970 był nauczycielem malarstwa i historii sztuki w Liceum Technik Plastycznych w Supraślu. Następnie w latach 1970-2004 był scenografem w Białostockim Teatrze Lalek. Przez niemal 40 lat wykładał na białostockim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza, kształcąc artystów-lalkarzy. Ma na swym koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, w tym 9 w Galerii Arsenał, ale też w warszawskiej Kordegardzie. Był zapraszany do prestiżowych przeglądów malarstwa lub grafiki w Bielsku Białej, Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Sopocie.

Wystawie towarzyszy publikacja przygotowana przez Kamila Kopanię. Mamy nadzieję, że ten album przyczyni się do spotkania i odkrycia dla tych, którzy jeszcze nie znają, fascynującej osobowości i wyobraźni Wiesława Jurkowskiego.

Wystawa zostanie otwarta w piątek (25 października) o godz. 18.00 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej.

Zobacz też: Malarstwo Wiesława Jurkowskiego

Wystawa malarstwa Marka Sapiołko w Hajnówce

To będzie wystawa malarstwa Marka Sapiołko w ramach projektu "Białoruski Alfabet Sztuki". Marek Sapiołko urodził się w 1971 r. w Narewce. Przygodę z malarstwem rozpoczął w 2013 r., choć - jak mówi - sztuką interesował się od zawsze, często miał przy sobie kartkę i długopis, by móc naszkicować to, co zaobserwował. Na emeryturze jednak dopiero mógł oddać się pasji tworzenia bezgranicznie. Uczęszczał na zajęcia Pracowni Technik Plastycznych w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, gdzie mógł poznać i wypróbować różnorodne techniki plastyczne od rysunku, poprzez malarstwo, a na grafice skończywszy. Dzięki tym zajęciom doskonalił przez kilka lat warsztat, a jego efekty i ogromny postęp można było oglądać na wystawach.

Chętnie bierze udział w licznych plenerach malarskich w kraju i za granicą, w konkursach plastycznych, gdzie był kilkakrotnie nagradzany, wystawach grupowych i indywidualnych. Uczęszcza do Klubu Plastyka Amatora START działającego przy Hajnowskim Domu Kultury.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę (27 października) o godz. 17.00 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Wystawa będzie dostępna do końca listopada.

Zobacz też: Wernisaż wystawy malarstwa Marka Sapiołko

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1237 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39