Wyższe kary i mandaty. Wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego

2015.05.15 00:00
Wchodzą w życie ważne zmiany w obowiązujących przepisach ruchu drogowego. Pierwsze z nich obowiązują już od piątku (15.05) - podlascy policjanci apelują o zapoznanie się z nowymi przepisami.
Wyższe kary i mandaty. Wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego
Fot: KWP Białystok

Przewożenie dzieci na innych zasadach

Od piątku zmieniają się zasady przewożenia dzieci, m.in.: dziecko poniżej 150 cm wzrostu należy przewozić w odpowiednim do wagi i wzrostu foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym. Wyjątkiem jest tutaj dziecko o wzroście powyżej 135 cm, które można przewozić na tylnym siedzeniu zapięte pasami bezpieczeństwa, ale tylko jeżeli ze względu na masę i wzrost dziecka niemożliwe jest zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub urządzenia przytrzymującego. Ważną zmianą jest także ta dotycząca dziecka w wieku poniżej 3 lat, które nie może być przewożone w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub inne urządzenie przytrzymujące. Z kolei maluch w wieku co najmniej 3 lat może podróżować na tylnym siedzeniu zapięty pasami bezpieczeństwa, przewożony jako trzecie w sytuacji, gdy pozostała dwójka dzieci podróżuje w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa

Wyższe kary, mniej pobłażliwości

Od poniedziałku (18.05) wchodzą w życie kolejne zmiany.

- Jeżeli kierowca prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości, czyli ponad 0,25 mg/dm3 lub 0,5 promila, może trafić do więzienia na 2 lata, utracić prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat lub dożywotnio, kiedy był już skazany za to przestępstwo - mówi podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

W takim wypadku możemy także zapłacić nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł lub w przypadku powtórnego skazania za ten czyn - co najmniej 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zmieniają się także przepisy dotyczące przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewożenia większej liczby osób niż jest to dozwolone. W takim wypadku kierowca może straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy lub na okres 6 miesięcy (w przypadku prowadzenia pojazdu w okresie zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy).

- Jeżeli kierowca nie będzie respektował decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 6 miesięcy, uprawnienia zostaną cofnięte, co wiąże się z ponownym egzaminem celem uzyskania prawa jazdy - dodaje podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

Osoby prowadzące pojazd bez uprawnień w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu popełniają przestępstwo, co jest zagrożone karą więzienia do 3 lat. Kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd nie stosując się do decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania, również popełniają przestępstwo. Tutaj będzie groziła im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1531 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39