Zabójczy duet - co najbardziej zagraża sercu?

2018.10.03 13:58
Serce może paść ofiarą zabójczego duetu: nadciśnienia tętniczego oraz nadmiernej ilości cholesterolu. Niestety obydwa czynniki potrafią długo rozwijać się bezobjawowo. Pomóc może jedynie zmiana diety i przejście z biernego na aktywny tryb życia.
Zabójczy duet - co najbardziej zagraża sercu?
Fot: pixabay.com

Nadciśnienie tętnicze - tego nie wolno lekceważyć

W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje obecnie ponad 10 mln osób. O schorzeniu tym możemy mówić, kiedy utrzymuje się u nas wysoka wartość ciśnienia tętniczego (powyżej 140/90 mmHg w badaniu gabinetowym). Zazwyczaj towarzyszą mu różne dolegliwości: ból i zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, nerwowość kołatanie serca czy duszność. Trzeba jednak mieć świadomość, że nadciśnienie tętnicze może rozwijać się bezobjawowo.

- Bieda polega na tym, że nadciśnienie tętnicze nie boli. Wiele osób nie mierzy sobie ciśnienia nawet raz w roku. A nadciśnienie to jeden z bardzo istotnych czynników ryzyka, który prowadzi do bardzo ciężkich powikłań sercowo-naczyniowych, czyli zawałów, udarów, miażdżycy tętnic obwodowych – mówi prof. Bożena Sobkowicz, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Poza tym u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym częściej niż w populacji ogólnej pojawia się hipercholesterolemia, czyli choroba, która polega na zwiększonym stężeniu cholesterolu w osoczu.

"Zły cholesterol"

Innym zagrożeniem dla serca jest wspomniany już cholesterol. Przy czym warto wiedzieć, że istnieje cholesterol "dobry" i "zły". Pierwszy jest w stanie usunąć złogi zalegające w naczyniach krwionośnych i spowalnia postęp miażdżycy. Drugi zaś może odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, powodować zwężanie się światła tętnic i rozwój miażdżycy.

Podwyższony poziom cholesterolu na początku nie daje żadnych typowych objawów. Człowiek zaczyna je odczuwać dopiero w momencie, kiedy nadwyżka cholesterolu doprowadza do wielu innych ciężkich chorób (np. choroby wieńcowej, zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu czy niedokrwienia kończyn dolnych). Poziom cholesterolu powinni sprawdzać rutynowo mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia oraz kobiety po 50-tce.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz zmagające się z podwyższonym cholesterolem muszą stosować odpowiednią dietę z ograniczoną ilością soli (bez chipsów, solonych orzeszków, słonych paluszków, warzyw konserwowanych, ketchupu, majonezu, gotowych sosów sałatkowych, maggi i kostek rosołowych), mięsa i alkoholu oraz być aktywne fizycznie przez co najmniej 30 minut każdego dnia. Uważać powinny też osoby starsze i obciążone genetycznie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1406 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39