Zaburzenia przetwarzania słuchu. Objawy i leczenie

2018.01.23 11:50
Znaczny procent dzieci w wieku szkolnym boryka się z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Warto więc wiedzieć, czym one właściwie są oraz jak się je leczy.
Zaburzenia przetwarzania słuchu. Objawy i leczenie
Fot: pixabay.com

Z danych naukowych jasno wynika, że dzieci z rozpoznanymi trudnościami w uczeniu się, dysleksją, zespołem zaburzeń uwagi i zachowania, mają również problemy z przetwarzaniem słuchowym (APD). Osoby z tą chorobą nie są w stanie właściwie zrozumieć tego, co słyszą w ten sam sposób jak ich rówieśnicy. Nie przetwarzają one informacji podanej drogą słuchową, ponieważ mają zaburzenia centralnego układu słuchowego.

- Badania wskazują, że około 30% dzieci z dysleksją oraz 40–50% dzieci z trudnościami w nauce ma objawy zaburzeń typu centralnego. Należy zdawać sobie również sprawę, że APD dotyczy także ludzi dorosłych – mówi dr Małgorzata Topolska, otolaryngolog, otolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra.

Kiedy zatem nauczyciele oraz rodzice powinni być zaniepokojeni? Lekarze podkreślają, że należy działać, kiedy zaobserwujemy m.in. takie objawy jak: nieprawidłowe rozumienie mowy w hałasie (np. w klasie szkolnej), na ulicy czy w samochodzie, nieprawidłową podzielność uwagi w złych warunkach akustycznych, złe zrozumienie zniekształconej mowy, zaburzenie rozumienia dłuższych wypowiedzi, zmęczenie słuchowe, zaburzenia percepcji muzyki.

Natomiast samo rozpoznanie problemów z przetwarzaniem słuchowym polega na badaniu audiologicznym, które powinno całościowo oceniać słyszenie, a nie tylko ostrość słuchu. Niezbędne jest poza tym wykonanie badań, które pokażą centralne procesy słuchowe.

- Po wykonaniu specjalistycznych badań dzieci są kierowane do poradni psychologiczno – pedagogicznych. Na podstawie wyników jest tam dobierana i realizowana rehabilitacja zaburzonych procesów słuchowych występujących u dziecka – mówi dr Małgorzata Topolska. Postępowanie rehabilitacyjne u dorosłych jest planowane indywidualnie. - dodaje.

Trzeba też wiedzieć, że niestety diagnostyka APD nie jest powszechnie dostępna. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ prawidłowo postawiona diagnoza pozwala na dopasowanie odpowiedniej terapii i rehabilitacji. Badania słuchu w tym zakresie rozpoczęła właśnie Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1068 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39