Zamiast fanfary miała być grana "Oda do radości". Muzeum odmówiło

2020.12.10 15:14
Tadeusz Truskolaski pyta dlaczego Muzeum Podlaskie odmówiło dzisiaj zagrania hymnu UE zamiast południowej fanfary. Natomiast władze gmin Michałowo i Korycin apelują do premiera o podpisanie budżetu UE.
Zamiast fanfary miała być grana "Oda do radości". Muzeum odmówiło
Fot: Malwina Witkowska

Miała być "Oda do radości"

W czwartek (10.12) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w geście solidarności oraz podkreślając przynależność do Unii Europejskiej chciał, by na Rynku Kościuszki rozbrzmiał utwór "Oda do radości".

- Uwzględnialiśmy z dyrekcją muzeum, że o godz. 12.00 zamiast dzisiejszej fanfary będzie grana "Oda do radości", czyli hymn Unii Europejskiej. Ja nie słyszałem, żeby coś grało - mówił prezydent miasta.

Uważa, że instytucja nie zgodziła się na zagranie hymnu UE dlatego, że jest podległa marszałkowi województwa podlaskiego.

- Oczywiście wystosujemy pismo, dlaczego instytucja, która jest odpowiedzialna za dystrybucję miliarda euro środków unijnych, z których tak naprawdę wiele samorządów żyje dzisiaj, odmówiła zagrania hymnu UE. To jest skandal i to daje symbol tego, kto rządzi w Polsce i w urzędzie marszałkowskim - stwierdził Tadeusz Truskolaski.

"UE to my"

Samorządowcy domagają się od premiera Mateusza Morawieckiego, aby nie wetował budżetu unijnego.

- Unia Europejska to my, to takie wartości jak demokracja, solidarność, prawa obywatelskie, również tolerancja i w związku z tym chcemy w dalszym ciągu żyć w UE - powiedział prezydent. - Białystok to miasto średniej wielkości. Do tej pory uzyskało 3 mld zł z UE, a inwestycje, których dokonaliśmy to wartość 5,6 mld zł - dodał.

Tadeusz Truskolaski przekazał również, że według badań 80% Polaków chce być w UE.

Miasta i miasteczka

Do apelu włączyły się również mniejsze samorządy.

- Podtrzymujemy nasz apel, nasze żądania i wołanie o to, by premier podpisał budżet UE. Pewnie podpisze. Pewnie ta cała gra wynikała z układzików, gierek wewnątrz partyjnych. Jeżeli tak, to szkoda, bo to co straciliśmy na wizerunku, na znaczeniu Polski w świecie i Europie, tego się nie odrobi - stwierdził wójt gminy Korycin Mirosław Lech.

Uważa on, że zabieranie głosu przez małe wsie czy miasteczka jest w tej kwestii bardzo ważne.

- Gdybyśmy wszyscy siedzieli w domu, gdybyśmy nie mówili o tym głośno i otwarcie, to nie wiadomo, co by się stało. Wójt, burmistrz, prezydent miasta, wszyscy jesteśmy wybrani przez mieszkańców. Rozwijanie naszych małych ojczyzn jest jednym z naszych obowiązków - dodał Mirosław Lech.

- Ja reprezentuje bardzo małe miasteczko. Dzięki funduszom UE rozwinęliśmy się bardzo mocno, zarówno jako gmina, jak i jako miasto. Dlatego również chcę zaapelować, żeby nie wetować budżetu – podsumowała przewodnicząca Rady Miejskiej Michałowa Maria Ancipiuk.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39