Zapominając przeszłość, tracimy tożsamość. 79. rocznica wybuchu wojny [ZDJĘCIA]

2018.09.01 15:06
Pod pomnikiem Obrońców Białegostoku 1939 roku odbyły się białostockie obchody w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Zapominając przeszłość, tracimy tożsamość. 79. rocznica wybuchu wojny [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun

Niewiele osób, poza oficjelami, pojawiło się na dorocznych obchodach upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz uhonorowania obrońców Białegostoku. Pewnie głównym powodem był fakt, że uroczystości tradycyjnie odbywały się na Wysokim Stoczku przed pomnikiem Obrońców Białegostoku 1939 r, usytuowanym przy al. Jana Pawła II.

Przekazujemy pałeczkę młodszym pokoleniom

Przy asyście pocztów sztandarowych, lokalne władze oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich złożyli wieńce. Nikt nie zabrał głosu, ale więcej niż słowa powiedziały alarmowe syreny, które włączyły się równo o godz. 12.00. Osobom młodszym mogą się one kojarzyć z alarmami, które słyszą bohaterowie wojennych filmów tuż przed bombardowaniem. Jednak to właśnie takie uroczystości, jak ta sobotnia mają budować pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed prawie 80 lat.

- Naród, który zapomina o swojej tragicznej przeszłości traci swoją tożsamość, przestaje istnieć, staje się sierotą wśród wolnych narodów. Musimy pamiętać, przekazywać młodym, a młodzi powinni przejmować tą pałeczkę i utrwalać tą pamięć. Żeby kroczyć drogą przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się przyszło – mówi Tadeusz Chwiedź. Prezes zarządu głównego Związku Sybiraków, a w przeszłości m.in. wiceprezes Wojewódzkiej Rady Kombatantów.

Hołd obrońcom miasta

Sobotnie uroczystości poświęcone były także żołnierzom 42. pułku piechoty, którzy bronili Białegostoku przed wspieraną artylerią piechotę niemiecką z Brygady "Lotzen". Swoje stanowisko mieli na wzgórzu, na którym dzisiaj stoi pomnik, powstały zresztą z inicjatywy Antoniego Maleckiego, jednego z obrońców.

Pomnik zrealizowano poprzez użycie drzew rosnących przy trasie do Warszawy, "świadków" wydarzeń wojennych z 1939 r. w postaci okorowanych pni topoli i wierzb, które odpowiednio posadowiono i zakomponowano co stworzyły niepowtarzalną scenografię dramatycznych wydarzeń z tamtych lat.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku i trwała do 9 maja 1945 roku. Działania wojenne miały miejsce w Europie, Afryce i Azji, na lądzie, morzu i w powietrzu. Według szacunków zginąć w niej miało od 50 do 75 mln ludzi.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1335 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39