Zawału można dostać. Np. w USK w kolejce do kardiologa jest 400 osób

2017.02.14 08:07
W Polsce liczba specjalistów od spraw sercowych wzrasta średnio o 29 osób rocznie. Mimo to w przypadku niektórych podlaskich poradni kardiologicznych czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi.
Zawału można dostać. Np. w USK w kolejce do kardiologa jest 400 osób
Fot: pixabay.com

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w skali kraju liczba kardiologów wzrasta średnio o 29 osób rocznie. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na sytuację w woj. podlaskim, ponieważ tu na wizytę u specjalisty czeka się bardzo długo. Z danych zawartych w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenie Medyczne, który znajduje się na stronie internetowej NFZ, wynika, że mediana czasu oczekiwania na wizytę kardiologa na Podlasiu to 104 dni. Dla porównania w całej Polsce osiąga ona poziom 96 dni.

A teraz konkretnie. 105 dni musi czekać mały pacjent, żeby dostać się do poradni kardiologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Rodzice powinni wiedzieć, że w tym momencie lepiej zabrać dziecko do poradni kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, bo tu jest "tylko" 21 dni oczekiwania. Natomiast jeżeli chodzi o dorosłych, to najbliższy wolny termin np. w szpitalu miejskim wyznaczono na 27 lipca, zaś w szpitalu wojewódzkim - na 1 sierpnia. Najbardziej oblegana jest poradnia kardiologiczna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie na wizytę u specjalisty czeka 400 osób. Znacznie mniej osób, bo 173, zajęło kolejkę w szpitalu MSWiA.

Nie bez znaczenia jest również to, że z roku na rok coraz więcej pacjentów odwiedza gabinety lekarzy. I tak np. w Podlaskiem w 2015 r. udzielono ponad 270 tys. porad kardiologicznych. Dla porównania, w 2010 r. było ich jedynie 185 tys. (dane GUS).

Warto wspomnieć, że w znacznej mierze, z powodu kolejek, niektórzy z nas decydują się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jednak wybierając je, warto zwrócić uwagę na te oferty, które zapewniają szeroki zakres opieki medycznej. Prywatna polisa zdrowotna zazwyczaj obejmuje podstawową opiekę medyczną, konsultacje lekarzy specjalistów, badania i testy diagnostyczne oraz rehabilitację.

- Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z jej treścią oraz Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, tzw. OWU. To właśnie w tym dokumencie opisany jest szczegółowo zakres świadczeń gwarantowanych, wykaz specjalistów, zabiegów oraz lista placówek medycznych – przypomina Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1189 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39