Zawroty głowy mogą być niebezpieczne. Co warto o nich wiedzieć?

2019.02.19 07:12
Wiele osób co jakiś czas ma zawroty głowy. Zazwyczaj się je bagatelizuje – jednak czasem warto dokładnie obserwować swój organizm.
Zawroty głowy mogą być niebezpieczne. Co warto o nich wiedzieć?
Fot: pixabay.com

Zawroty głowy są często spotykane

Praktyczne każdy miał w swoim życiu zawroty głowy. Nie muszą być one niebezpieczne, aczkolwiek warto dokładnie obserwować swoje ciało. Wielokrotnie przyczyna gorszego samopoczucia jest banalna. Czasem zdarza się, że zbyt gwałtownie zmienimy pozycję czy przyspieszymy jazdę samochodem. Często zawroty nie powinny być jednak bagatelizowane. Mogą bowiem świadczyć o poważnych schorzeniach.

Okazuje się, że zawroty głowy oraz problemy z równowagą są dolegliwością, z którą pacjenci często zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Czasem nie ma powodów do specjalistycznego leczenia, ale zdarza się też, że trzeba odwiedzać gabinety: neurologa, laryngologa i okulisty. Skąd biorą się zawroty głowy?

- Często występują bez konkretnej przyczyny lub też mogą być wywołane zmianą pozycji ciała. Nierzadko towarzyszą im inne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, szumy uszne, uczucie pełności w uchu, niedosłuch, bóle głowy czy też objawy wegetatywne, czyli nudności, wymioty etc. - wyjaśnia Izabela Głowicka, laryngolog z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Od czego zależy funkcjonowanie układu równowagi?

Właściwe funkcjonowanie układu równowagi zależy od współdziałania narządu przedsionkowego, narządu wzroku, receptorów czucia głębokiego oraz ośrodkowego układu nerwowego.

- Kiedy w tym układzie pojawia się uszkodzenie, pacjent może odczuwać zawroty głowy. Ze względu na lokalizację występowania patologii zawroty głowy dzielimy na obwodowe i ośrodkowe – wyjaśnia specjalistka z Omedy i dodaje, że zaburzenia obwodowe związane są głównie z uszkodzeniem błędnika, natomiast w zaburzeniach ośrodkowych dochodzi do chorobowych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

Warto wiedzieć, że w ośrodkowym układzie nerwowym mogą to być: pourazowe uszkodzenia mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, guzy móżdżku i pnia mózgu, padaczka, udar niedokrwienny móżdżku i inne choroby naczyniowe, a także stwardnienie rozsiane, migrena przedsionkowa, zespół podkradania tętnicy podobojczykowej.

- Dla rozpoznania przyczyn zawrotów najważniejsze jest dokładne przeprowadzenie wywiadu oraz badanie przedmiotowe pacjenta. Pomocne są też kwestionariusze dotyczące występujących objawów, wypełniane przez pacjentów przed wizytą. Zaleca się badanie otoneurologiczne, które oprócz stałych elementów badania laryngologicznego z dokładną oceną otoskopową uszu, prób stroikowych oraz badaniu słuchu, opiera się także na ocenie oczopląsu samoistnego w specjalistycznych videogoglach, zarówno w testach statycznych, jak i dynamicznych – wyjaśnia Izabela Głowicka.

Nie ma czego się obawiać, bowiem badanie otoneurologiczne jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie trzeba się jakoś specjalnie do niego przygotowywać.

Ostre zawroty głowy często można zwalczać lekami, jednak przewlekłe zaburzenia równowagi zazwyczaj wymagają leczenia rehabilitacyjnego. Dlatego lepiej ich nie bagatelizować i upewnić się u lekarza, że nic złego się nie dzieje.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1201 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39