Zebrane. Drugi Festiwal Literacki

2011.10.06 00:00
Sylwia Chutnik, Ignacy Karpowicz, Michał Olszewski, Małgorzata Szejnert, Zygmunt Miłoszewski - to tylko kilku gości tegorocznego Festiwalu Literackiego Zebrane. Będą dyskusje m.in. o Białymstoku, podróżowaniu i warszawskich kobietach. Druga edycja imprezy odbędzie się 7 i 8 października w Centrum im. L. Zamenhofa.
Zebrane. Drugi Festiwal Literacki
Fot: materiały organizatora

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów zapowiadają, że przygotowali jadłospis złożony z ich ulubionych dań. Nazwa festiwalu jest kluczem albo jak kto woli zasadą labiryntu, w którego korytarze chcą zapuścić się wspólnie z czytelnikami. Eseistyka humanistyczna obok reportażu o Zanzibarze, kryminał razem z subiektywną obserwacją podróżnego, rozmowy o wiejskiej tożsamości Białegostoku i kobiecej urodzie Warszawy. Nieznośną lekkość czytelniczego losu opisze dźwiękami zespół Beton.

Współczesna lewica, wielkie miasto Białystok i dźwięki Betonu

Festiwal otworzy spotkanie autorskie wokół nowej książki Bartosza Kuźniarza - "Goodbye, Mr. Postmodernism". Ten pochodzący ze Stalowej Woli filozof, socjolog, eseista i tłumacz związany jest ze środowiskiem Krytyki Politycznej. W swojej najnowszej książce przedstawia poglądy kilku najważniejszych myślicieli współczesnej lewicy. Książka stanowi encyklopedyczne wprowadzenie do ich teorii i próbę uchwycenia obecnego klimatu lewicowej myśli.
Kolejnym punktem programu jest dyskusja pod hasłem "Wielkie miasto Białystok" z udziałem Krzysztofa Gedroycia, Ignacego Karpowicza i Michała Androsiuka. Krzysztof Gedroyć to pochodzący z Białegostoku prozaik, poeta, historyk sztuki. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (wyróżnienie) za najlepszy debiut poetycki (2000) i Nagrody Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2003 r.
Natomiast tegorocznym laureatem Nagrody Kazaneckiego (razem z Janem Leończukiem) jest kolejny dyskutant - Ignacy Karpowicz. Jego ostatnia książka "Balladyny i romanse" przyniosła mu też Paszport Polityki i nominację do Nagrody Literackiej Nike. Pierwsze lata spędził w Słuczance, następnie wraz z rodzicami przeniósł się do Białegostoku. Oprócz pisania książek zajmuje się też tłumaczeniami z angielskiego, hiszpańskiego i anharskiego. I trzeci gość - Michał Androsiuk, hajnowianin, wieloletni dziennikarz Radia Racja, pisarz tworzący w języku białoruskim i polskim.
Na finał pierwszego dnia festiwalu zaplanowano koncert zespołu Beton.

Podróże, warszawskie kobiety i kryminał

Festiwalowa sobota rozpocznie się od tematu podróży. Michał Olszewski opowie o swojej książce "Zapiski na biletach", która jest opowieścią o podróżach po Polsce.
Kolejnym gościem będzie znana już białostoczanom (odwiedziła Białystok przy okazji pierwszej edycji festiwalu) Sylwia Chutnik. Ta pisarka, kulturoznawczyni jest też przewodniczką po Warszawie i dziennikarką. Jej ostatnia książka nosi tytuł "Warszawa Kobiet".
Do podróżowania powrócimy w czasie spotkania z Małgorzatą Szejnert, które będzie poświęcone książce "Dom żółwia. Zanzibar". To opowieść o mitycznej krainie, w której odbijają się losy Afryki.
I na koniec akcent kryminalny - rozmowa z Zygmuntem Miłoszewskim. Jego powieść kryminalna "Uwikłanie" (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru. W Anglii spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Pisarz pracuje obecnie nad powieścią "Ziarno prawdy", która będzie kontynuacją "Uwikłania".

Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum im. L. Zamenhofa. Poprowadzą je Magdalena Wieremiejuk, Andrzej Bajguz, Dominik Sołowiej i Marek Kochanowski. Wstęp jest wolny.

Dokładny program festiwalu Zebrane.

andy

1380 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39