Złota Kielnia - mamy drugie i piąte miejsce

2020.02.11 17:36
Dwoje uczniów białostockiego zespołu szkół zawodowych zostało finalistami ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" w zawodzie murarz-tynkarz. To duże wyróżnienie oraz potwierdzenie ich wiedzy i umiejętności.
Fot: UM Białystok

Mamy dwa finałowe miejsca

Poznaliśmy wyniki 49. edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia", czyli jedynego konkursu, który od przeszło 40 lat daje uczniom szkół zawodowych możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych oraz odniesienia sukcesu edukacyjnego. Jego formuła jest zbliżona do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala młodzieży sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie.

Finał centralny odbył się w dniach od 3 do 7 lutego na tegorocznych Międzynarodowych Targach Budownictwa "BUDMA 2019" w Poznaniu. Rywalizowało w nim po sześciu najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski w sześciu kategoriach budowlanych.

Wśród finalistów "Złotej Kielni" znalazło się dwóch uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku w zawodzie murarz-tynkarz. W kategorii wykonywanie robót murarskich i tynkarskich drugie miejsce zajął Łukasz Demurat, natomiast piąte miejsce wywalczył Jan Sebastian Dąbrowski.

Wszyscy finaliści turnieju otrzymali rzeczowe nagrody oraz są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Finaliści pochodzą ze szkoły z tradycjami

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiego, mieszczący się przy ul. Antoniuk Fabryczny 40 w Białymstoku, kształci od 60 lat dobrych fachowców w różnych zawodach. Można tu zdobyć wykształcenie jako monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, dekarz, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz fryzjer.

Uczniowie aktywnie i z dużym powodzeniem biorą w wielu konkursach branżowych, które są organizowane dla szkół zawodowych w Polsce. Placówka stawia duży nacisk na kształcenie praktyczne, czego potwierdzeniem są sukcesy w różnych konkursach zawodowych, zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich.

Uczniowie białostockiego zespołu szkół zawodowych co roku biorą udział w Turnieju Budowlanym "Złota Kielnia" i, jak widać, odnoszą w nim poważne sukcesy. W 2019 roku wśród finalistów było aż czterech uczniów tej szkoły, najwięcej ze wszystkich szkół w Polsce. W kategorii wykonywanie robót dekarskich białostoczanie zdobyli trzecie i szóste miejsce, zaś w kategorii wykonywanie robót murarsko-tynkarskich trzecie i czwarte miejsce.

W 2018 roku uczeń ZSZ nr 5 został najlepszym dekarzem w Polsce – zdobył pierwsze miejsce w kategorii wykonywanie robót dekarskich oraz uzyskał tytuł najlepszego praktyka. Natomiast w roku 2017 dwóch uczniów białostockiej szkoły zakwalifikowało się do finału centralnego (drugie i piąte miejsce) oraz uzyskało prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.