Znakomita inauguracja rundy w wykonaniu Jagiellonii. Miedź rozgromiona

2019.02.08 17:00, Aktualizacja: 2019.02.08 20:14
W pierwszym meczu rundy wiosennej sezonu 2018/2019 Jagiellonia Białystok pokonała na wyjeździe Miedź Legnica 3:0. Bramki dla Dumy Podlasia zdobywali Nemanja Mitrović, Guilherme oraz Arvydas Novikovas.

Właśnie taki mecz miał na myśli Ireneusz Mamrot, mówiąc przed starciem, jak ważne jest udane wejście w drugą część rozgrywek. Żółto-Czerwoni w Legnicy niemrawo wyglądali jedynie przez kilka pierwszych minut. Później wicemistrzowie kraju włączyli zdecydowanie wyższy bieg, dlatego bój z Miedzią zakończył się pewną wygraną w stosunku 3:0.

Strzelanie w 15. minucie rozpoczął Nemanja Mitrović, który najlepiej zachował się w podbramkowym zamieszaniu, które wyniknęło po centrze z rzutu rożnego posłanej przez Poletanovicia. Słoweniec, który rozegrał wręcz znakomite zawody, drogę do siatki przeciwników znalazł, oddając nieco ekwilibrystyczne uderzenie nogą z 10. metra.

Na 2:0 gracze Ireneusza Mamrota podwyższyli tuż przed przerwą. Wtedy to piłkę spod nóg Bozicia znakomicie wyłuskał Poletanović, który następnie wbiegł w pole karne, gdzie został sfaulowany. Do uderzenia z 11. metra podszedł Guilherme. Brazylijczyk się nie pomylił, dzięki czemu Jagiellonia schodziła do szatni z bardzo bezpieczną przewagą.

Co działo się w drugiej połowie? Żółto-Czerwoni po wznowieniu gry oddali nieco inicjatywę gospodarzom, ale z takiego stanu rzeczy nic nie wynikło. Miedź nie miała pomysłu na sforsowanie defensywy Jagi, natomiast białostoczanie czekali na błędy zawodników z Legnicy. Błędy, które się pojawiły.

W 64. minucie wychodzącego sam na sam z Kanibołockim Klimalę powalił Bozić, za co kapitan Miedzi wyleciał z boiska, a kilka chwil później świetnym odbiorem popisał się debiutujący w barwach Jagiellonii Kostal. Były piłkarz Wisły Kraków natychmiast zagrał do Novikovasa, a ten strzałem w krótki róg ustalił wynik spotkania na 3:0.

Gospodarze najgroźniejszą sytuację stworzyli sobie w doliczonym czasie gry, kiedy to z dystansu w słupek trafił Roman.

Po inauguracji wiosny Ireneusz Mamrot nie może być jednak w pełni zadowolony. Wszystko przez uraz Mile Savkovicia. Serb pojawił się na murawie w 79. minucie rywalizacji i już po chwili leżał na boisku z grymasem na twarzy. Ponieważ pomocnik nie był w stanie kontynuować zmagań, a trener wicemistrzów Polski nie miał już zmian, obie drużyny mecz kończyły w dziesiątkę.

Miedź Legnica - Jagiellonia Białystok 0:3 (0:2)
Bramki: Nemanja Mitrović 15, Guilherme 45k, Arvydas Novikovas 74

Miedź Legnica: Anton Kanibołocki - Paweł Zieliński (70' Bozo Musa), Kornel Osyra, Tomislav Bozić, Aleksandar Milijković - Rafał Augustyniak (46' Borja Fernandez) - Henrik Ojamaa (66' Joan Angel Roman), Omar Santana, Juan Camara - Petteri Forsell, Fabian Piasecki

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Zoran Arsenić, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Taras Romanczuk - Arvydas Novikovas, Marko Poletanović (79' Mile Savković), Martin Pospisil (66' Bartosz Kwiecień), Martin Kostal - Patryk Klimala (68' Stefan Scepović)

Zapis relacji live:

90+3. - Koniec meczu. Wynik znakomity, ale martwi uraz Savkovicia. Za kilkanaście minut zapraszamy na podsumowanie.

90+2. - A teraz bardzo niecelnie zza pola karnego uderzył Forsell.

90+2. - Roman trafił z dystansu w słupek.

90+1. - Sędzia doliczył 3 minuty.

90. - Najpierw niepotrzebna strata, a później faul. No i Scepović łapie żółtą kartkę.

89. - Prawą stroną próbował przedrzeć się pod bramkę rywali Arsenić, ale nowy nabytek Jagi został powstrzymany.

87. - Na murawie nie dzieje się zbyt wiele ciekawego. Rezultat już raczej nie ulegnie zmianie.

85. - Strzał Santany broni Sandomierski.

82. - Savković opuszcza boisko na noszach. Masakra. Siły więc się wyrównały, bo Ireneusz Mamrot nie ma już zmian.

80. - Ależ pech Savkovicia. Serb kilkanaście sekund po wejściu na boisko mocno ucierpiał i być może nie będzie w stanie kontynuować gry...

79. - Ostatnia zmiana w zespole Dumy Podlasia. Na plac gry wbiegł Savković. Zawody zakończył Poletanović.

79. - I znów bez korzyści. Wciąż mamy 3:0 dla Jagi.

79. - Kolejny rzut rożny dla podopiecznych Dominika Nowaka.

78. - Dośrodkowanie Forsella wybija Romanczuk.

78. - Korner dla Miedzi.

74. - GOOOOOOOOOOOOOOL! Odbiór Kostala i Novikovas - strzałem po krótkim rogu - podwyższa wynik na 3:0!

73. - Niecelne uderzenie z dystansu Piaseckiego.

70. - Ostatnia zmiana w ekipie gospodarzy. Zielińskiego zastępuje Musa.

70. - Ależ złe podanie Romanczuka. To mogła być kontra na 3:0.

68. - Teraz mamy debiut. Scepović na murawie.

68. - Uderzenie Poletanovicia z rzutu wolnego pewnie broni Kanibołocki.

67. - A jednak zmiana ze Scepoviciem została na razie wstrzymana.

67. - Dwie roszady także w Jadze. Klimalę zmienia Scepović, natomiast za Pospisila wbiega Kwiecień.

66. - Schodzi Ojamaa, wchodzi Joan Roman.

64. - Czerwona kartka dla Bozicia za faul na Klimali, który wychodził sam na sam z bramkarzem!

63. - Kapitalna interwencja Mitrovicia we własnym polu karnym. Słoweniec przeciął prostopadłe podanie, które mogło wyrządzić Dumie Podlasia sporo szkód.

61. - A teraz żółty kartonik łapie Fernandez.

59. - Brzydki faul Santany na Novikovasie kończy się żółtą kartką.

58. - Jagiellonia wyraźnie oddała inicjatywę gospodarzom. Czy czekanie na kontry to na pewno dobry plan?

55. - Ufff... Świetny strzał z dystansu Camary. Na szczęście dobrze spisał się też Sandomierski. A o interwencję nie było łatwo, bo piłka tuż przed białostockim bramkarzem uderzyła w kozioł.

54. - Była szansa na świetną kontrę. Niestety Pospisil zagrał do Klimali bardzo źle i futbolówka padła łupem defensora Miedzi.

51. - Gra obu ekip po przerwie na razie nie zachwyca. Oglądamy dużo przewinień. O płynności nie ma mowy.

47. - Strzał zza pola karnego Santany pewnie chwyta Sandomierski.

46. - Gra została wznowiona. W drużynie Miedzi doszło w przerwie do jednej zmiany. Za Rafała Augustyniaka pojawił się Borja Fernandez.

I połowa:

45+4. - Przerwa. Jak na razie w pełni zasłużone prowadzenie Jagiellonii. Wracamy za kwadrans.

45+1. - Sędzia doliczył do pierwszej połowy 4 minuty.

45. - GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Pewne uderzenie Guilherme i mamy 2:0!

44. - Rzut karny dla Jagiellonii! Poletanović świetnie wyłuskał piłkę rywalowi, ruszył w szesnastkę i został sfaulowany! Brawo!

43. - Na szczęście Czech wraca na murawę.

42. - Gra toczy się dalej, ale na razie bez Pospisila.

40. - Pospisil wymaga pomocy medycznej. Czech uderzył głową w bandę reklamową.

38. - Ajajajaj! Dobre uderzenie Kostala i z największym trudem interweniuje Kanibołocki.

37. - Na pozycji spalonej złapany został Ojamaa.

37. - Do centry Poletanovicia z rzutu rożnego najwyżej wyskoczyli gospodarze.

35. - Dłuższa wymiana podań w wykonaniu Jagiellonii. Niestety żadnej korzyści z tego nie było.

33. - Po raz kolejny "kocioł" w polu karnym Jagi. Wszystko kończy się słabym uderzeniem Augustyniaka.

30. - Było groźnie pod bramką Sandomierskiego. Na szczęście dobrą interwencją popisał się Mitrović.

27. - Dobre podanie Poletanovicia na prawą stronę boiska, ale tam szansę na niezłą akcję Dumy Podlasia zaprzepaścił Arsenić. Piłka po jego dośrodkowaniu wylądowała na trybunach.

25. - Stały fragment gry wykonany został przez gospodarzy w sposób fatalny. Dlatego akcję Jagi od bramki rozpocznie Sandomierski.

24. - Wślizg Poletanovicia. Miedź wykonywać będzie rzut rożny.

22. - Po słabszym początku teraz to Jaga wyraźnie dominuje. Oby tak dalej!

21. - Niezbyt dobre dośrodkowanie Guilherme i piłka pada łupem Kanibołockiego.

19. - W polu karnym Miedzi znów się zakotłowało, ale tym razem bez gola.

18. - Kolejny korner dla wicemistrzów Polski. Tym razem wykona go Guilherme.

17. - Tak jest, gol uznany!

17. - Sędziowie jeszcze sprawdzają czy bramka na pewno padła w sposób prawidłowy. Ale tu chyba nie powinno być żadnych wątpliwości.

16. - Po centrze Poletanovicia najlepiej w podbramkowym zamieszaniu zachował się Mitrović, dzięki czemu Żółto-Czerwoni są na prowadzeniu!

15. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Nemanja Mitrović i mamy 1:0!!

14. - Zablokowane dośrodkowanie Kostala z lewej strony. Jaga ma rzut rożny.

10. - Po strzale Zielińskiego piłka trafiła w Piaseckiego. Sędziowie odgwizdali pozycję spaloną.

8. - Ostatnie sekundy zdecydowanie na korzyść Miedzi.

8. - Na strzał z 20. metra zdecydował się Forsell. Próba Fina została zablokowana.

7. - Pierwszy, niecelny strzał gospodarzy. Głową, po rzucie rożnym.

4. - Indywidualna akcja Novikovasa prawą stroną. Niestety szarża Litwina zakończyła się na linii pola karnego.

4. - Początek spotkania spokojny. Gra toczy się przede wszystkim w środkowej strefie boiska.

1. - Mecz już trwa! Przy futbolówce Jagiellonia.

Przed meczem:

17.57 - Piłkarze są już na murawie. Do rozpoczęcia rundy wiosennej zostały już tylko sekundy!

17.45 - Przypomnijmy, że Jagiellonia kontynuuje fatalną passę 16 ligowych meczów z rzędu ze straconą bramką. Jeżeli podopieczni Ireneusza Mamrota chcą się włączyć w walkę o mistrzowski tytuł, seria ta musi zostać jak najszybciej przerwana. Najlepiej jeszcze dzisiaj.

17.35 - Zbliżające się spotkanie będzie dopiero 6. rywalizacją w historii pomiędzy Jagiellonią a Miedzią. Jak na razie bilans gier jest wyrównany. 1 triumf odnieśli Podlasianie, 1 mecz wygrali gracze z Legnicy, a 3 pojedynki zakończyły się podziałem punktów. Bramki? 7:5 dla białostoczan.

17.28 - Oba zespoły przebywają już na rozgrzewce.

17.25 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Bartosz Frankowski. Arbiter z Torunia będzie już po raz 22. rozjemcą starcia z udziałem Jagiellonii Białystok. Do tej pory Żółto-Czerwoni - w momencie, gdy na murawie przebywał Bartosz Frankowski - odnieśli 9 zwycięstw, zaliczyli 7 remisów i zanotowali 5 porażek.

17.15 - Przypomnijmy wyniki obu drużyn w zimowych sparingach.

- porażka 1:2 z Czernomorcem Odessa.

17.08 - Tyle było komentarzy, że w Jadze brakuje Polaków, a tu proszę, nie jest tak źle. W wyjściowej jedenastce jest ich aż 3. Kolejnych 3 siedzi na ławce rezerwowych.

17.03 - Tak oto prezentuje się skład Jagiellonii. Wygląda na to, że na ten moment napastnikiem numer 1 w Jagiellonii jest młodziutki Patryk Klimala, który jesienią nie sprawiał zbyt dobrego wrażenia, ale w czasie zimowego obozu trochę postrzelał i posadził na ławce Stefana Scepovicia. Rywalizacja na szpicy powinna się zaostrzyć, gdy po kontuzji wróci Jesus Imaz.

Jeżeli mowa już o nieobecnych, to w Jadze - oprócz Imaza - brakuje też Mariana Kelemena oraz Andreja Kadleca.

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Zoran Arsenić, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme - Arvydas Novikovas, Marko Poletanović, Taras Romanczuk, Martin Pospisil, Martin Kostal - Patryk Klimala

Rezerwowi: Wiktor Kaczorowski, Jakub Wójcicki, Stefan Scepović, Mile Savković, Bodvar Bodvarsson, Martin Adamec, Bartosz Kwiecień

Miedź Legnica: Anton Kanibołocki - Paweł Zieliński, Grzegorz Bartczak, Kornel Osyra, Aleksandar Miljković - Henrik Ojamaa, Petteri Forsell, Rafał Augustyniak, Omar Santana, Juan Camara - Fabian Piasecki

Rezerwowi: Łukasz Sapela, Łukasz Garguła, Artur Pikk, Mateusz Szczepaniak, Borja Fernandez, Bożo Musa, Joan Roman

17.00 - Witamy serdecznie na pierwszej w 2019 r. tekstowej relacji live z meczu Jagiellonii Białystok. Jeżeli tęskniliście za ekstraklasowymi emocjami, to dziś wasze smutki odejdą w zapomnienie. Najlepsza na świecie liga piłkarska właśnie wraca do gry!

Inauguracyjny mecz stoczony zostanie w Legnicy, gdzie beniaminek - czyli Miedź - podejmie ekipę wicemistrzów Polski. Czy przebudowana Jaga rozpocznie wiosnę od zwycięstwa? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy ok. godz. 20.00. Bądźcie z nami!