Zwolnienie lekarskie – co można, a czego nie można na nim robić?

2018.08.27 07:33
Co wolno robić na zwolnieniu chorobowym? Czy trzeba ciągle siedzieć w domu? ZUS rozwiewa wątpliwości.
Zwolnienie lekarskie – co można, a czego nie można na nim robić?
Fot: pixabay.com

Mało wiemy o zwolnieniach lekarskich

Istnieje wiele wątpliwości dotyczących zwolnień lekarskich. Wiele osób wciąż nie wie co może, a czego nie może na nich robić. Niektórzy nie są też świadomi, że nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia niesie ze sobą późniejsze sankcje i problemy.

Pierwszą ważną kwestią jest czas, dotyczący tego, kiedy należy powiadomić pracodawcę o otrzymanym zwolnieniu. Pracownik musi to zrobić w ciągu 48 godzin.

- Ten czas pozwoli pracodawcy na szybkie znalezienie zastępstwa do wykonywania obowiązków chorego pracownika. Wówczas nie zostanie zakłócona praca w firmie, a bardzo ważne jest, aby zachować dobre relacje. Tyle samo czasu na podanie przyczyny swojej nieobecności ma pracownik, przebywający na długotrwałym zwolnieniu, przy końcu trwania obecnego zasiłku chorobowego. Podczas wystawiania zaświadczenia, musimy podać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeżeli podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim zmienia się nasze miejsce pobytu, mamy obowiązek powiadomić o tym płatnika zasiłku (ZUS lub pracodawcę).

Możliwe kontrole

Należy mieć świadomość, ze zarówno nasz szef jak i ZUS mają prawo przeprowadzić kontrolę i zweryfikować, czy zwolnienie lekarskie jest należycie wykorzystywane. Trzeba wówczas pamiętać, że jeśli mamy "1" wpisaną przy wskazaniach lekarskich, to musimy koniecznie przebywać w domu. Nasza nieobecność może być jedynie usprawiedliwiona wizytą u lekarza, w aptece bądź szpitalu. Jeżeli lekarz zaznaczył nam symbol "2", to spokojnie możemy wyjść na spacer czy do sklepu.

- Niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek prac remontowych, zarobkowych czy wyjazd na wakacje podczas naszej absencji chorobowej. W przypadku wykrycia nieuczciwości pracownika, jego pracodawca jest upoważniony do odebrania mu prawa do zasiłku, a nawet do zwolnienia dyscyplinarnego – wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39