Żywność i kosmetyki bez chemii. Ekologiczne zakupy w Białymstoku

2014.07.12 00:00
Jeszcze niedawno sklepów z ekologiczną żywnością mogliśmy szukać z takim samym skutkiem, jak przysłowiowej igły w stogu siana. W ostatnim czasie na białostockim jest ich jednak coraz więcej. Co oferują i czy chętnie z nich korzystamy?
Żywność i kosmetyki bez chemii. Ekologiczne zakupy w Białymstoku
Fot: sxc.hu

Prawie wszyscy znamy slogan "jesteś tym, co jesz". Mimo to, nie wszyscy dostrzegamy wpływu pożywienia na nasze samopoczucie. Współcześnie w procesie produkcyjnym żywności używa się wielu substancji konserwujących, a alternatywą dla takiego pożywienia mają być produkty ekologiczne.

Konserwanty... Czy mamy się czego obawiać?

- W produkcji żywności powszechnie stosuje się środki konserwujące tj. azotany, azotyny oraz wzmacniacze smaku i sztuczne słodziki (aspartam, sacharyna) - mówi dr hab. n. med. Anna Witkowska, kierownik Zakładu Technologii i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - Dieta nie może być oparta wyłącznie na produktach konserwowanych, gdyż wówczas mogą być przekroczone normy spożycia substancji konserwujących w organizmie.

Mimo, że ilość konserwantów dodawanych do pożywienia jest regulowana prawnie, producenci muszą ich przestrzegać oraz posiadać odpowiednie zezwolenia, to temat dodatków do żywności wciąż jest badany i budzi kontrowersje. Osoby chore na niektóre schorzenia muszą jednak unikać nawet małych ich ilości.

- Nie wszyscy mogą np. spożywać produkty, które zawierają sztuczne słodziki. Na żywność z aspartamem muszą uważać osoby chore na fenyloketonurię - ostrzega dr Witkowska.

Czy chętnie przychodzimy do eko sklepów?

Wśród swoich znajomych na pewno mamy zagorzałych zwolenników eko żywności bez sztucznych dodatków, którzy nałogowo czytają etykiety, jak i takich, którzy nie zwracają większej uwagi na skład produktu. Jak zauważają właściciele eko sklepów białostoczanie coraz chętniej do nich zaglądają.

- Obecnie w Białymstoku świadomość ekologicznej konsumpcji powoli się rozbudowuje, ale wciąż większość woli zrobić zakupy w centrach handlowych nie przywiązując uwagi do składu i jakości produktów - mówi Jarosław Zajkowski ze sklepu Be Natural w Białymstoku.

Barbara Ławreszuk ze sklepu Eko Zdrowie zaznacza, że coraz więcej jest osób odżywiających się ekologicznie, jeżeli nie w całości to częściowo. Klienci dostrzegają walory żywności ekologicznej.

Owoce i warzywa bez pestycydów oraz 100% mięsa w mięsie

Owoce i warzywa bez pestycydów i całej reszty nawozów sztucznych możemy zakupić np. w sklepie Eko Zdrowie. Tak samo, jak wędliny i mięso nie nafaszerowane antybiotykami i sterydami, które mają przyspieszać wzrost zwierzęcia.
- Warzywa, które sprzedajemy pochodzą od ogólnopolskich, ale też regionalnych dostawców. Natomiast w wędliny regionalne bez polepszaczy smaku zaopatrujemy się w Bartłowiźnie. Producenci używają jedynie naturalnych przypraw: pieprzu, kminku, majeranku, soli i czosnku. Surowe mięso wieprzowe i kurczaki cieszą się sporym zainteresowaniem, bo w smaku przypominają wyroby naszych babć - wylicza zalety ekologicznego mięsa Barbara Ławreszuk.

Dom bez chloru

W obecnych czasach alergie dotyczą coraz większej liczby ludzi. Z tego też powodu zakupy często są podyktowane tym, co nasz organizm zaakceptuje, a nie tym, co nam się podoba. Środki czystości oraz kosmetyki potrafią być mocnymi alergenami. Jakich składników powinniśmy unikać przede wszystkim w chemii gospodarczej i kosmetykach? M.in. parabenów, aluminium czy chloru.

- Im mniej składników, tym lepiej. By płyn do mycia naczyń był skuteczny wystarczy gliceryna roślinna, olej kokosowy, kwasek cytrynowy, soda i woda - zaznacza Jarosław Zajkowski z Be Natural. - Co więcej taki płyn na pewno nie spowoduje podrażnień skóry - dodaje.

Ci, którzy chcą sami skomponować i wykonać swój kosmetyk również mogą wybrać się na zakupy do eko sklepu. Znajdziemy w nim półprodukty tj. masło shea czy olejki naturalne.

Zioła na schorzenia zdrowotne

Za ladą sklepów ekologicznych nierzadko możemy spotkać prawdziwych pasjonatów, ale też wykształconych w tym kierunku sprzedawców. Małgorzata Markowska ze Zdrowego Kiełka dostrzega prawdziwą moc w ziołach, które dostarcza nam natura. Ukończenie kursów fitoterapii pozwala jej łączyć pasję z pracą. Poleca klientom naturalne zamienniki leków z apteki. Egzotycznie brzmiącą macę na stres i problemy z tarczycą, ziele czystka na ochronę przed kleszczami czy babkę płesznik na kłopoty z nadwagą.

Eko sklepy mają już swoje hity!

- Polacy lubią nowinki - zaznacza Małgorzata Markowska. - Hitem sezonu jest spirulina, chlorella czy zielony jęczmień.

Wiele z nich posiada dobroczynne właściwości. Spirulina wspomaga kontrolę nadwagi, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie oraz działa antywirusowo, a chlorella usuwa metale ciężkie z organizmu. Równie często poszukiwanymi produktami w eko sklepach są zamienniki cukru. Największym powodzeniem cieszą się: ksylitol, stewia oraz syrop daktylowy.

Czy morele bez dwutlenku siarki smakują inaczej? Czy kosmetyk z 90% składników naturalnych działa lepiej? Przekonajcie się o tym sami idąc na białostockie, ekologiczne zakupy.

Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl

1267 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39