Na spotkaniu z gościem w Pałacyku Gościnnym obecny był prezydent Tadeusz Truskolaski i przewodnicząca rady miejskiej Katarzyna Jamróz. Pani Ambasador podkreślała otwartość na kontakty międzynarodowe, m.in. na wymianę naukową i kulturalną. Doceniła też nasze miasto, które ją zauroczyło swoim charakterem i klimatem.
Kim jest Nargiz Gurbanova?
Gurbanova urodziła się w 1975 roku. W latach 1990-1994 studiowała na Bakijskim Uniwersytecie Państwowym na wydziale stosunków międzynarodowych. Uzyskała tytuł magistra stosunków międzynarodowych na tej samej uczelni w 1997 roku oraz tytuł magistra zarządzania międzynarodowego na Uniwersytecie Zachodnim (Azerbejdżan) w 1999 roku.
Studiowała również prawo międzynarodowe na Uniwersytecie w Nicei. W 2014 roku uzyskała stopień doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Wiedeńskim. Studiowała także biznes międzynarodowy w Międzynarodowej Szkole Biznesu w szwedzkim Jönköping oraz prawo międzynarodowe na Uniwersytecie w Nicei.
W latach 2001–2010 zajmowała różne stanowiska w Departamencie Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2004–2007 pracowała w Ambasadzie Azerbejdżanu w Austrii, jako trzeci (później drugi) sekretarz. W latach 2010–2013 pełniła funkcję radcy, chargé d’affaires i zastępcy szefa misji w Ambasadzie Azerbejdżanu w Stanach Zjednoczonych.
12 stycznia 2016 roku została mianowana ambasadorem Azerbejdżanu w Bułgarii. Funkcję tę przestała pełnić 8 stycznia 2021. 8 stycznia 2021 roku została powołana na stanowisko ambasadora Azerbejdżanu w Polsce.
Współpraca między Polską i Azerbejdżanem
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Azerbejdżanem zostały nawiązane 21 lutego 1992 roku. Rząd RP uznał Republiką Azerbejdżańską jako państwo i wyraził gotowość nawiązania z nią stosunków międzypaństwowych decyzją z 27 grudnia 1991 roku. Polską ambasadę w Baku otwarto w 1998 roku. Do tego czasu na Azerbejdżan akredytowany był Ambasador RP w Ankarze. Od 2004 roku Ambasada RP w Baku ma swoją siedzibę w obecnej lokalizacji tj. w obrębie zabytkowej starówki Icheri Sheher.
Relacje polsko-azerbejdżańskie oceniane są przez przywódców obu krajów jako partnerstwo strategiczne. Jako wskaźnik wysokiego poziomu stosunków między Polską a Azerbejdżanem można wymienić liczne dwustronne wizyty na szczeblu prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów oraz ministrów spraw zagranicznych.
24@bialystokonline.pl