Bezpłatne porady w Centrum Pomocy

2005.03.15 00:00
W ciągu dwóch miesięcy działalności "Centrum Pomocy" z bezpłatnych porad lekarzy psychiatrów i psychologów skorzystało ponad 200 mieszkańców Białegostoku.

Białystok, 15 marca 2005 r. - "Centrum Pomocy", zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie", rozpoczęło swoją działalność.
17 stycznia, na terenie białostockiej Akademii Medycznej. Każdego dnia do Centrum Pomocy zgłasza się od kilku do kilkunastu osób potrzebujących darmowej porady.
Głównymi problemami, z jakim zgłaszają się białostoczanie są stany depresyjne, zaburzenia emocjonalne, bezsenność spowodowane brakiem pracy, złą sytuacją materialną, czy stresem, jaki towarzyszy w szkole i pracy. Niektórych do wizyty w "Centrum Pomocy" skłoniły problemy rodzinne - z mężem, dziećmi oraz towarzyszšcy rodzinnemu życiu brak porozumienia. Wiele osób zgłosiło się z zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia, anoreksja. Rozmowy z lekarzami dotyczyły również silnych sytuacji stresowych, które powodowały myśli samobójcze, uzależnienia od alkoholu.
"Zainteresowanie bezpłatnymi poradami w "Centrum Pomocy" przerosło nasze oczekiwanie - powiedział docent Andrzej Czernikiewicz, koordynator podlaskiej edycji Programu "Odnaleźć siebie" - "Ta liczba pokazuje jak bardzo potrzebne są społeczeństwu takiego rodzaju akcje. Wierzymy, że dzięki temu pomożemy wielu osobom."
Białostockie "Centrum Pomocy" odwiedziło do tej pory 55% kobiet, 45% mężczyzn. Przeważały osoby do 50 roku życia. 1/3 stanowili ludzie młodzi, w tym także osoby niepełnoletnie. Do Centrum Pomocy przychodzą również osoby z prośbą o poradę dla swoich bliskich. Niektórzy skorzystali z porad ekspertów więcej niż jeden raz.
Porady lekarzy psychiatrów i psychologów dostępne są dla każdego w "Centrum Pomocy" na Akademii Medycznej, ul. Kilińskiego 1 (budynek Muzeum Medycyny Farmacji) od poniedziałku do środy, w godzinach od 13.00 do 17.00. Wizyta w "Centrum Pomocy" polega na rozmowie, jest anonimowa i zachowana w tajemnicy. Nie ma recept i kart pacjentów. Wszystkie porady są bezpłatne, nieograniczone czasowo. Każdy odwiedzający, dostaje poradnik edukacyjny pt.: "Rozmowa, która nie boli", w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania z dziedziny psychiatrii.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" ma charakter edukacyjny. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program ma za zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wczeœnie rozpoczęte leczenie dają szansę chorym na wyleczenie i aktywne życie
w społeczeństwie. Celem akcji jest także zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych.
Patronat merytoryczny nad akcją "Odnaleźć siebie" objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Honorowy patronat nad programem objął Minister Zdrowia oraz Oficer Łącznikowy WHO w Polsce.
Ogólnopolskim Koordynatorem Programu "Odnaleźć siebie" z ramienia Głównego Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest doc. dr hab. med. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Koordynatorem z ramienia Głównego Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podlaskiej edycji programu jest doc. dr hab. med. Andrzej Czernikiewicz. Honorowy patronat nad programem objął Prezydent Miasta Białegostoku - Ryszard Tur oraz Rektor Akademii Medycznej w Białymstoku - prof. dr hab. med. Jan Górski.


1343 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39