Uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz ich prototyp rękawicy do tłumaczenia języka migowego na język pisany mają szansę zaprezentować swój projekt za oceanem. Walczą w konkursie Explory z 34 projektami z całej Polski. Mogą zdobyć stypendia naukowe (w wysokości 7, 10 oraz 15 tysięcy zł) i akredytację na wyjazd na największy konkurs naukowy na świecie - EGENERON ISEF w USA.
Na pomysł stworzenia niezwykłej rękawicy wpadł jeden z licealistów. Jego mama, która jest policjantką, podczas jednej z interwencji zetknęła się z osobą niedosłyszącą i ciężko jej było się z nią porozumieć (mimo odbytego szkolenia z "migania). Opowiedział o tym swoim znajomym i wspólnie postanowili wymyślić urządzenie, które ułatwi takim osobom komunikację.
W rękawicy znajdują się liczne czujniki, które mają za zadanie zebrać dane dotyczące ułożenia palców oraz całej dłoni. Później są one interpretowane i zmieniane na alfabet migowy. Rękawica po rozpoznaniu liter, które są pokazywany, przesyła je na telefon. Następnie wiadomość można odczytać, przy użyciu specjalnej aplikacji. Dzięki temu osoby, które nie potrafią "migać", mogą swobodnie komunikować z osobami, które nie słyszą. To może być ogromne ułatwienie, szczególnie podczas różnych interwencji np. służb medycznych.
Rękawica może także pomóc osobom, które chciałyby nauczyć się języka migowego.
W maju licealiści zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022. Przyznano im także pierwsze miejsce w kategorii freestyle i otrzymał I Nagrodę Publiczności w Międzynarodowym Turnieju Robotic Tournament.
Projekty, które zostały zgłoszone do konkursu Explory będą oceniane przez wybitnych ekspertów, a także internautów. 16 października rozpocznie się głosowanie online. Zwycięzców poznamy już 20 października.
Rękawica do migania została stworzona przez drużynę w składzie: Ewa Karp, Michał Łukaszuk, Konrad Olifier, Paweł Krzysztof Buczyński. Ich opiekunem jest Grzegorz Nowik. Ich konkurentów oraz zgłoszone przez nich projekty można poznać wchodząc na stronę www.explory.pl.
24@bialystokonline.pl