- Ukończenie studiów I stopnia na kierunku BHP daje młodym ludziom bezpośrednią możliwość pracy w tym przyszłościowym zawodzie. Wcześniej, aby mieć odpowiednie kwalifikacje, przyszli specjaliści musieli najpierw zdobyć wyższe wykształcenie na innym kierunku studiów, a następnie uzupełnić je studiami podyplomowymi. Dzięki zaakceptowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego kierunku studiów wyższych, znacznie skróciła się droga maturzystów do zdobycia zawodu specjalisty ds. BHP - powiedział dr Mirosława Cywoniuk, Rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, obowiązkiem każdego z pracodawców jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wiąże się to ze ścisłym przestrzeganiem odpowiednich przepisów, które mówią m.in. o konieczności zatrudniania specjalistów ds. bhp. Dopiero od października 2009 r. przyszli specjaliści w tym zakresie mogą zdobyć niezbędne wykształcenie także na studiach I stopnia.
Na terenie województwa podlaskiego istnieje około 9 tysięcy różnorodnych podmiotów gospodarczych (dane GUS na koniec 2009 r.), które w większości wykazują zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na wzrost takiego zapotrzebowania ma także wpływ przygraniczne i tranzytowe położenie województwa w odniesieniu do całej Unii Europejskiej.