Podlascy badacze dostali ONKOgranty. Pacjenci będą mogli skorzystać z projektów

2024.02.07 18:01
Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem rozstrzygnęła siódmą edycję konkursu grantowego ONKOgranty. Wśród nagrodzonych znalazły się dwa wnioski projektowe z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podlascy badacze dostali ONKOgranty. Pacjenci będą mogli skorzystać z projektów
Fot: UMB

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem nagrodziła 6 projektów w ramach konkursu grantowego ONKOgranty. Aż dwa z nich pochodzą z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Pierwszy nagrodzony białostocki projekt to "GOTOWI, DO BOJU, START! – program prehabilitacji przed leczeniem onkologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjenta w wieku podeszłym". Projekt będą realizowali: prof. Zyta Beata Wojszel, dr Agnieszka Kasiukiewicz, dr Katarzyna Zubrewicz, dr Łukas Magnuszewicz i dr Kamila Szałwińska.

Prehabilitacja to nowe, aczkolwiek bardzo ważne pojęcie, jeśli chodzi o opiekę medyczną. Ma ona na celu przygotowanie chorych do leczenia chirurgicznego bądź onkologicznego. Celem prehabilitacji jest profesjonalne działanie, interdyscyplinarna opieka oraz poprawienie stanu pacjentów przed planowaną terapią onkologiczną. To sprawia, że pacjent ma dużo większe szanse na powrót do zdrowia i znacznie zmniejsza ryzyko powikłań, a także poprawia tolerancję leczenia.

"Ważnym aspektem jest aktywne włączenie pacjenta w proces przygotowania, nie jako bierny przedmiot procedury, a podmiot mający istotny wpływ na powodzenie leczenia. Dzięki takiej opiece pacjent chętniej włącza się w proces leczenia, zwiększa się jego poczucie odpowiedzialności i gotowości do stosowania się do zaleceń lekarskich, a także podnosi stopień zaufania do personelu" - czytamy w opisie projektu opublikowanym na stronie umb.edu.pl. Duży nacisk będzie kładziony na pacjentów geriatrycznych. Badania dowodzą, że w większości chorób nowotworowych zachorowalność i umieralność z ich powodu wzrasta wraz z wiekiem. Ta grupa może więc mieć najwięcej korzyści z prehabilitacji, by zwiększyć szanse na kwalifikację do leczenia radykalnego i szanse na pozytywne jego przejście.

Dzięki realizacji projektu poprawią się rokowania pacjentów onkologicznych w wieku podeszłym oraz zwiększenie czynnej roli pacjentów w procesie leczenia poprzez zwiększenie ich roli w prehabilitacji. Chory, a także jego bliscy zdobędą wiedzę, jak mają przygotować się do leczenia onkologicznego. Twórcy projektu zadbają też o propagowanie wiedzy o potrzebie i roli prehabilitacji i zwiększenie świadomości środowiska medycznego poprzez promowanie jej założeń w ośrodkach medycznych, przede wszystkim szpitalach i centrach onkologicznych, ale tez Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Udostępniane będą materiały informacyjne w wersji papierowe, elektronicznej, w social mediach, a także na konferencjach naukowych.

Odpowiedzi na najważniejsze pytania w specjalnych informatorach

Dofinansowanie dostał też projekt dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej, prof. dr hab. Maryny Krawczuk-Rybak, dr Anny Krętowskiej-Grunwald, dr Agnieszki Kani i dr Ewy Czerech, ze wsparciem psychologicznym dr Aleksandry Zaremby pt. "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chorobie nowotworowej, ale wstydziliście się zapytać – 5-częściowy zbiór informatorów dla rodziców, dzieci, młodzieży i lekarzy".

Pacjenci i ich bliscy często podczas leczenia docierają do sprzecznych informacji, niekiedy krępują się, by o coś zapytać, czy przyznać, że czegoś nie rozumieją.

Od personelu i rodziców wymaga się dostosowania sposobu informowania dzieci i młodzieży nie tylko do wieku, ale również osobniczych zdolności przyswajania wiedzy. Narzędzia użyteczne w odniesieniu do małych dzieci nie znajdą zastosowania u młodzieży. Do chwili obecnej na rynku czytelniczym oraz w mediach społecznościowych pojawiły się rzetelne opracowania dotyczące sposób radzenia sobie z chorobą nowotworową. Większość z nich dotyczy osób dorosłych i młodych dorosłych. Dla dzieci młodszych zakres dostępnych źródeł informacji jest bardzo ograniczony - czytamy w opisie nagrodzonego projektu.

W ramach realizacji grantu przygotowane zostanie opracowanie, składające się pięciu części, z których jedna będzie skierowana do rodziców – w formie pytań i odpowiedzi, 3 do pacjentów z różnych grup wiekowych: jedna pt: "What the… Rak" – przeznaczona dla nastolatków w formie Q and A (pytań i odpowiedzi), druga pt: "PanDoktor, PanDusia, PanPiernik kontra N-Twór" przygotowana w formie komiksu dla dzieci w wieku 7-12 lat, trzecia - przeznaczona dla dzieci najmłodszych w formie bajki pt. "Opowieść o kolorowych koralikach". Jedna z części opracowania będzie skierowana do personelu medycznego.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1240 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39