Spacery i wystawa plenerowa. Kilka ciekawych propozycji

2019.09.19 09:38
Najbliższą niedzielę można spędzić spacerując po mieście. Otwarta zostanie też plenerowa wystawa.
Spacery i wystawa plenerowa. Kilka ciekawych propozycji
Fot: Centrum im. Ludwika Zamenhofa/FB
Starosielce

W stulecie powstania Starosielc

Starosielcom będą poświęcone dwa wydarzenia, na które zaprasza Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W planach ma wystawę plenerową i spacer historyczny.

"Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta" to wystawa plenerowa zorganizowana z okazji stulecia powstania miasta Starosielce, które funkcjonowało w latach 1919-1954. Przedstawia historię tej dzielnicy Białegostoku, która zawdzięcza swoje powstanie rozwojowi sieci kolei żelaznej w Imperium Rosyjskim - tutaj rząd carski ulokował warsztaty kolejowe. Prezentowany materiał poświęcony jest więc tematyce kolejarskiej, ale ukazuje też życie mieszkańców od lat 90. XIX w. po 60. ubiegłego wieku.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył spacer historyczny, który poprowadzi licencjonowany przewodnik PTTK-u. Wycieczka będzie prowadzić przez miejsca związane z dziejami kolejnictwa, a także z życiem społecznym i samorządowym miasta. Spacer poprowadzi Paweł Olszyński, przewodnik PTTK-u, historyk, przez około 30 lat związany ze Starosielcami. Udział jest bezpłatny.

Wystawa zostanie otwarta w niedzielę (22 września) o godz. 11.00 w okolicach kładki przy stacji Białystok Starosielce od strony ul. Wrocławskiej. Wystawa będzie czynna do 27 października 2019 r. Kuratorkami wystawy są: Joanna Schmidt (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku), Agnieszka Kajdanowska (Białostocki Ośrodek Kultury).

Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Mediateki CLZ - archiwum historii mówionej miasta i regionu oraz ze zbiorów prywatnych.

Zobacz też: Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta - wernisaż i spacer historyczny

Spacery z przewodnikiem szlakiem pomników

Muzeum Wojska zaprasza na cykl spacerów pt. "Białostockie szlaki", podczas których można będzie poznać miasto od bardziej wojskowej strony.

- Pamiętając o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, we wrześniu proponujemy szlak związany z udziałem polskich żołnierzy w konfliktach zbrojnych XX wieku. Pomniki spróbujemy odnaleźć m.in. wzdłuż ul. Skłodowskiej oraz w Parku Konstytucji 3 Maja - mówi Jacek Hryniewicki z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Spacer odbędzie się w niedzielę (22.09), start spod Muzeum Wojska o godz. 12.00. Przed rozpoczęciem spaceru uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi obiektami na trasie.

Długość trasy wynosi ok. 3 km, a czas jej pokonania to ok. 1,5 godz. Liczba miejsc jest ograniczona, decydować będzie kolejność zapisów. W planach są kolejne spacery - "Białystok dawniej i współcześnie" (20.10) i "Marszałek w Białymstoku" (11.11).

Zobacz też: Spacery z przewodnikiem. "Białostockie szlaki" - Spotkanie I: "Pomniki wojskowe"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1282 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39