Czy portfel inwestycyjny może składać się wyłącznie z ETF-ów?

2022.05.18 01:01
Na zakup ETF-ów inwestorzy mogą zdecydować się już od pewnego czasu. Szacuje się, że dostępnych funduszy ETF na światowych rynkach jest już niemal 6000. Czy w związku z tym portfel inwestycyjny może składać się wyłącznie z ETF-ów, czy jednak nie jest to najlepszy pomysł?
Czy portfel inwestycyjny może składać się wyłącznie z ETF-ów?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – priorytet każdego inwestora

Jedną z podstawowych kwestii, o której muszą pamiętać inwestorzy, jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. To podstawowy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć utraty całego zaangażowanego kapitału. Czy zatem bezpieczne jest skonstruowanie portfela inwestycyjnego składającego się wyłącznie z ETF-ów?

Fundusze ETF mają pewną zaletę w porównaniu do aktywnego zarządzania portfelem – w mniejszym stopniu absorbują inwestorów. Dodatkowe korzyści widać też w zakresie opłat (są one niższe). Przez wiele osób fundusze ETF są też uznawane za bezpieczniejsze, co ma związek z tym, że odzwierciedlają one zachowanie całych indeksów lub sektorów rynku. To właśnie rodzi pokusę, aby stworzyć portfel inwestycyjny składający się wyłącznie z ETF-ów. Jest to możliwe, jednak aby taki portfel był bezpieczny, inwestor musi dokonać optymalnego wyboru funduszy.


Jak wybrać odpowiednie ETF-y do swojego portfela?

Komponując portfel, który będzie składał się wyłącznie z funduszy ETF, trzeba uwzględnić szereg czynników. Kluczowe jest jednak to, aby ETF-y pochodziły z różnych sektorów, czyli nie były ze sobą powiązane. Wybór funduszy ETF, które koncentrują się wyłącznie na jednej branży (np. technologicznej), nie jest wskazany. Zupełnie inne wyniki portfel będzie osiągał, jeżeli znajdą się w nim ETF-y śledzące sektor np. technologiczny i finansowy.

Inwestor może też zrobić inaczej – wybrać np. fundusz technologiczny i następnie zdecydować się na ETF-y towarowe (złoto, ropa, zboża). Są też inne fundusze, które odzwierciedlają wybrane obszary rynku. Część osób zainteresowanych zarabianiem na giełdzie dostrzega potencjał bardziej egzotycznych ETF-ów, które obejmują np. rynki wschodzące.


Co jeszcze wziąć pod uwagę przy budowie portfela złożonego wyłącznie z ETF-ów?

Budowa portfela inwestycyjnego to zadanie złożone. Skoncentrowanie się wyłącznie na wyborze ETF-ów to błąd. Aby uzyskać satysfakcjonujący zwrot z inwestycji, konieczne jest też choćby:
- Ustalenie akceptowalnego poziomu ryzyka
- Określenie horyzontu czasowego inwestycji
- Wybór strategii inwestowania
- Monitorowanie uzyskanych wyników i wyciąganie wniosków
- Dokonywanie zmian w portfelu inwestycyjnym

Oczywiście nic nie zastępuje praktyki. Standardem jest modyfikowanie portfela inwestycyjnego, aby jego zawartość odpowiadała aktualnym potrzebom. Pomimo tego, że skonstruowanie portfela inwestycyjnego wyłącznie z ETF-ów jest możliwe, to pozostaje jeszcze kwestia jego monitorowania i reagowania na zmiany zachodzące na rynku.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1324 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39