Wiadomości, fakty, opinie"Fotografowie białostoccy". Album można pobrać z internetu

Białostocki Ośrodek Kultury zachęca do pobrania ze swojej strony internetowej albumu "Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939".

"Fotografowie białostoccy". Album można pobrać z internetu
Fot: BOK/CLZ
Fragment okładki albumu

- Ponad 200 fotografii dawnego Białegostoku i jego mieszkańców oraz teksty znakomitych autorów i znawców historii regionalnej (Małgorzaty Dolistowskiej, Marka Gajewskiego, Jerzego Górko, Jolanty Szczygieł-Rogowskiej i Wiesława Wróbla) można zobaczyć i przeczytać w albumie "Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939". Album wprowadza czytelników w pasjonujące życie miasta i jego społeczności, od chwili odzyskania niepodległości aż po jej utratę - piszą pomysłodawcy wydawnictwa.

Archiwalne zdjęcia stały się pretekstem do wglądu w różne przejawy życia społeczno-obyczajowego białostoczan oraz do ukazania oblicza miasta i społeczeństwa tamtych lat. Do współpracy przy wydawnictwie zaproszono autorów, którzy wraz z ówczesnymi fotografami stali się przewodnikami po mieście.

Zamieszczone w książce fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych (blisko połowa należy do Mieczysława Marczaka), instytucji kultury, archiwów, stowarzyszeń oraz zasobów własnych wydawcy, gromadzonych w ramach Mediateki CLZ - archiwum historii mówionej miasta i regionu. Publikacja jest skierowana do wszystkich miłośników przeszłości, pragnących zdobyć lub poszerzyć wiedzę o swoim mieście.

Przywołane i ze znawstwem tematu opisane aspekty życia ówczesnych mieszkańców, czyli to, czym żyli na co dzień i od święta (typowe rozrywki, sport), ich codzienne otoczenie (topografia miasta i jego dynamiczna rozbudowa), a także stacjonujące w mieście wojsko i inne służby mundurowe, mogą zainteresować nawet tych, którzy do tej pory lokalną historią się nie interesowali. Zawarta w książce bogata warstwa ikonograficzna oraz obszerna i pionierska praca na temat białostockich fotografów i zakładów fotograficznych pomiędzy 1915 a 1939 rokiem może zmotywować wielu czytelników do przeszukania domowych archiwów w celu znalezienia rodzinnych pamiątek i należytego zadbania o nie, a w efekcie - nawiązania łączności z przeszłością.

- Zapraszamy zatem do wędrówki po dawnym Białymstoku i przyjrzeniu się jego ówczesnym mieszkańcom. Ufamy, że prezentowany materiał choć na chwilę ożywi miniony świat i pozwoli dostrzec, jak od początku minionego wieku zmieniło się nasze miasto, a wraz z nim jego mieszkańcy. Wydawnictwo jest kontynuacją wydanej w 2016 roku publikacji "Fotografowie białostoccy 1861-1915" - zachęcają pomysłodawcy albumu.

Publikację można pobrać ze strony internetowej Białostockiego Ośrodka Kultury. Wcześniej BOK udostępnił w sieci również album poświęcony fabryce "Uchwyty".
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
(2020-05-13 07:55:47)


Copyright © 2001-2023 by CMG & www.BialystokOnline.pl, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. +48 85 746 07 39
Created by CMG