Wiadomości, fakty, opiniePoznaj historie niezwykłych ludzi. "Ciekawi Świata" ponownie w Białymstoku

Najciekawsi globtroterzy, blogerzy, podróżnicy, odkrywcy w jednym miejscu, w ramach jednego festiwalu. Już wkrótce odbędzie się 10. Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata".

Poznaj historie niezwykłych ludzi. "Ciekawi Świata" ponownie w Białymstoku
Fot: materiały organizatora
Busem przez świat

Imponująca lista gości

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, program festiwalu jest niezwykle szeroki i barwny, a na scenie Białostockiego Ośrodka Kultury pojawi się wielu podróżników, którzy z pewnością zaciekawią widownię swoimi opowieściami.

Często mamy swoje ulubione regiony, miasta czy kraje. Tłumaczymy to oklepanymi frazesami typu "to moje miejsce na Ziemi" albo mówimy, że lubimy tamtejszą kuchnię, zwyczaje, ludzi czy tradycje. Zdaniem Piotra Dolińskiego, nasza relacja z takimi miejscami jest głębsza i ma skomplikowany metafizyczny rodowód.

"Zawsze myślałem, że do Skandynawii przyciąga mnie jej inność, a okazało się że odnalazłem tam, to co znam najlepiej – siebie" - mówi Piotr Doliński, na co dzień nauczyciel i wykładowca, raz w tygodniu dziennikarz, a okazjonalnie prowadzący festiwale i imprezy kulturalne.

Przez Amerykę Południową po K2

Oprócz Piotra Dolińskiego wśród zaproszonych gości znaleźli się też: Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski. Arek po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go… PIESZO! Przeszedł całą Amerykę Centralną i to wcale nie najprostszą drogą, bo przez góry, zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą przemierzył pieszo kolejne 7 tysięcy kilometrów, aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

Zaś Andrzej Bargiel połączy się z widownią live. To trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rekordzista świata w biegu na Elbrus. Pomysłodawca niepowtarzalnego, realizowanego od 2013 roku, projektu narciarskiego Hic Sunt Leones, którego celem są zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi.

Festiwal "Ciekawi Świata" tradycyjnie poprowadzi Piotr Doliński. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku odbędzie się z uwzględnieniem wszelkich obostrzeń sanitarnych.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: 10. Festiwal Kultur i Podróży CIEKAWI ŚWIATA 2020
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl
(2020-10-20 13:44:25)


Copyright © 2001-2023 by CMG & www.BialystokOnline.pl, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. +48 85 746 07 39
Created by CMG