Wiadomości, fakty, opinieSuper miasta i powiaty. W rankingu znalazły się podlaskie samorządy

4 podlaskie powiaty i jedno miasto zwyciężyły w 20. edycji Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu. Najwyższym tytułem "Super Powiat" uhonorowany został Powiat Augustowski.

Super miasta i powiaty. W rankingu znalazły się podlaskie samorządy
Fot: UM Augustów
Augustów z lotu ptaka

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to inicjatywa prowadzona przez Związek Powiatów Polskich od 2003 r. Jest to bezpłatny i dobrowolny konkurs, który ma na celu docenienie i wyróżnienie samorządów lokalnych. Ranking obejmuje cztery kategorie: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta posiadające prawa powiatu. W każdej z tych kategorii wyróżniany jest lider, który otrzymuje prestiżowy tytuł "Dobry Polski Samorząd". Jest to wyraz uznania dla samorządu, który wyróżnił się najbardziej w swojej kategorii, osiągając znaczące rezultaty.

Podczas tegorocznej edycji tytułem "Super Powiat" i "Super Miasto" zostały uhonorowane (nagrody równorzędne):
- Powiat Augustowski – Super Powiat 2022;
- Powiat Toruński – Super Powiat 2022;
- Powiat Pilski – Super Powiat 2022;
- Miasto Nowy Sącz – Super Miasto 2022.

Laureatami Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu w poszczególnych kategoriach zostały także następujące jednostki samorządy terytorialnego z województwa podlaskiego: Powiat Augustowski, Powiat Bielski ex eaquo Powiat Hajnowski, Powiat Siemiatycki - w kategorii powiaty do 60 tys. mieszkańców. W kategoriach: powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców i powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców nie wygrały żadne podlaskie samorządy. Z kolei w kategorii miasta na prawach powiatu wygrała Łomża.

Tytuły "Super Powiat" i "Super Miasto" są przyznawane tym jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań uwzględnianych w rankingu. W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci Związku Powiatów Polskich przyznają punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w jedenastu grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz edukacji, kultury i sportu.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
(2023-06-01 16:23:20)


Copyright © 2001-2023 by CMG & www.BialystokOnline.pl, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. +48 85 746 07 39
Created by CMG